Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

niego@onet.pl

32 67 295 26

Biblioteka

Powstanie Polskiego Państwa Podziemnego

Powstanie Polskiego Państwa Podziemnego

Obchody 75. rocznicy

powstania Polskiego Państwa Podziemnego

       Z okazji zbliżającej się 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego Instytut Pamięci Narodowej wspólnie ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej zaapelował o zorganizowanie w całym kraju obchodów tego wydarzenia pod wspólnym hasłem „My z niego wszyscy". Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęcało wszystkie szkoły aby 26 września, w przeddzień rocznicy, przypomniały uczniom o dziele Polski Podziemnej.

      W naszej szkole uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych- ukazujących sens powiedzenia „My z niego wszyscy" – przedstawiających rolę i znaczenie PPP dla Polaków w czasie II Wojny światowej i współcześnie. Nauczyciel historii tłumaczyła D

dlaczego jako spadkobiercy WSZYSTKICH ŻOŁNIERZY PODZIEMNEGO PAŃSTWA POLSKIEGO mamy za zadanie pielęgnować pamięć o nich i oddawać CZEŚĆ za WOLNOŚĆ, za którą przelewali krew, oddawali swe życie, a ich RODZINY skazane były na poniewierkę, wygnania i prześladowania. Z tej okazji w naszej szkole wywieszone były również flagi państwowe. W bibliotece szkolnej można było przeczytać  materiały przygotowane przez IPN. 

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego jest świętem państwowym, obchodzonym co roku

27 września. Uchwalone zostało 11 września 1998 r. przez Sejm RP. Za datę powstania Polskiego Państwa Podziemnego - konspiracyjnych struktur państwa polskiego, uznaje się

27 września 1939. Najważniejszym celem było prowadzenie walki z Niemcami oraz przygotowywanie kadr, a następnie sformowanie jednostek wojskowych w celu jawnego wystąpienia przeciw okupantowi w najbardziej sprzyjającym momencie wojny. Wszystkie te organizacje podlegały Rządowi Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. PPP nie opierało się jedynie na zbrojnym oporze wobec okupanta, lecz obejmowało wiele dziedzin - m.in. nauczanie, życie kulturalne i artystyczne, rynek książki i prasy. Drugiego tak działającego państwa podziemnego nie było w całej okupowanej w czasie II wojny światowej Europie. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.

 

Dorota Sobiegraj

 

08

PAŹ

2014

159

razy

czytano

Sobdo

Logo serwisu.

Szkoła Podstawowa

im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia