SPOTKANIE PREWENCYJNE Z PANEM DZIELNICOWYM
,,Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje prawne” to temat spotkania, które miało miejsce 26 marca 2024r.
w naszej szkole. Spotkanie prowadził starszy sierżant Piotr Głąbik. Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami klas 1-3 na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencjach prawnych. Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy są ich świadkami. Policjant przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Wyjaśnił także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów pana dzielnicowego, a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariusz udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Pan policjant mówił również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz o zasadach zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania wyjaśnił uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również to czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu. Zapamiętamy, że nie można: - stosować przemocy werbalnej (wyzywać wulgarnie, poniżać, ośmieszać, straszyć, szantażować); - rejestrować filmów i zdjęć wbrew woli ; - publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji; - tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę. Wielokrotnie w trakcie spotkania zwrócono uwagę na bezpieczeństwo uczniów w szkole i poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty jakie możemy spotkać w Internecie, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań. Funkcjonariusz przypomniał procedury reagowania wobec sprawcy przemocy. Uczniowie klas młodszych dowiedzieli się z jakimi zagrożeniami mogą zetknąć się podczas korzystania z Internetu. Zostali również poinformowani o kategoriach zagrożeń. Są to:
- kontakt z niebezpiecznymi treściami;
- kontakt z niebezpiecznymi osobami;
- kontakt z przemocą rówieśniczą (cyberprzemocą);
-uzależnienie od Internetu.
Pogadanka profilaktyczna w dużym stopniu przyczyniła się do wzrostu świadomości na temat zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
Serdecznie dziękujemy przedstawicielowi policji za cykliczne wizyty w naszej placówce szkolnej.
28
MAR
2024
129
razy
czytano
Patjo