WARSZTATY WIELKANOCNE W KLASIE 1
Zgodnie z tradycją wielkanocną w najbliższą niedzielę udamy się do kościoła aby przywitać przybyłego do Jerozolimy Jezusa.
Tego dnia do kościołów w całej Polsce zanosi się palmy, czyli ozdobne gałązki, które symbolizują początek nowego życia.
Niedziela Palmowa to dzień rozpoczynający duchowe przygotowanie do najważniejszego święta w chrześcijaństwie, czyli Zmartwychwstania Pańskiego. Pierwszoklasiści na lekcji edukacji plastycznej wykonali swoje palmy wielkanocne. Celem tego praktycznego działania było przede wszystkim kultywowanie naszej chrześcijańskiej ale i lokalnej tradycji tworzenia palm wielkanocnych.
Zieleń roślin i wielobarwność kwiatów podkreślają wiosnę, która budzi się do życia i daje wiarę w jego wieczność. Najważniejsza w palmie jest wierzba, roślina miłująca życie i zdolna do trwania w każdych warunkach. Zielone borówki czy bukszpan to także symbol trwania, wynurzają się bowiem nawet spośród śniegu. Brzozowe witki to symbol biczowania, a iglaki i rośliny z kolcami np. głogi, to kłujące gwoździe i ciernie korony. Elementy fioletowe to męka, a białe to czystość, światło i dobro.
Dawniej wierzono, że palemka ma wiele dobroczynnych właściwości. Już lekkie uderzenie palmą , zapewnia siłę i żywotność, chroni przed chorobą, a nawet daje bogactwo. Niegrzeczne dzieci, zamienione przez boginki, na powrót łagodnieją. Gospodynie uderzały palmą krowy, aby były tłuste i dawały dużo mleka, w czasie burzy wystawiały ją w oknie, by chroniła przed uderzeniem pioruna. Zostawienie palemki lub chociaż jej pojedynczych elementów w polu, zapewniało bujne plony. Do dziś znany jest zwyczaj połykania kotka z palemki, co pozwala uniknąć chorób gardła.
Jak zrobić palmę? Popatrzcie na zdjęcia w naszej galerii. Odrobina chęci, parę łatwo dostępnych rzeczy i palmy wielkanocne gotowe.
Klasy I-III
22
MAR
2024
201
razy
czytano
Kozdo