Pomnik powstańców
W 1922 roku społeczeństwo Niegowonic ufundowało pomnik 8 poległym w powstaniu styczniowym bezimiennym bohaterom. Uroczystości poświęcone temu wydarzeniu odbyły się 7 maja 1922 roku , w 131. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Relację z uroczystości poświęcenia pomnika zamieściła „Gazeta Świąteczna” w nr. 2156, z roku 1922: „We wsi parafialnej Niegowonicach w okolicy kopalń węgla i fabryk obchody 3-majowe połączono z poświęceniem pomnika na wspólnym grobie ośmiu powstańców, którzy polegli w roku 1863 w bitwie z Moskalami pod niedaleką wsią Krzykawką a pochowani zostali na cmentarzu w Niegowonicach. 59 lat czekała ta wielka mogiła na jakiś widoczny znak, który by wskazywał kogo kryje. (…) Po nabożeństwie w kościele wyruszył na cmentarz okazały pochód. (…) Na czele szła dziatwa szkolna z Niegowonic, Grabowy i Łaz z nauczycielami, potem związek pracowników kolejowych z Łaz z chorągwią i kapelą, za nimi drużyna Sokołów i Sokolic z Zawiercia, dalej nasza straż ogniowa ochotnicza z kapelą, wreszcie duża rzesza ludu, wśród nich trzej starzy uczestnicy powstania z roku 1863: Łyczkowski, Zawadzki i Czaki.” – czytamy w gazecie.
Źródła:
„Monografia Gminy Łazy do 1967 roku” praca zbiorowa pod redakcją Jana Bugaja
https://www.niedziela.pl/artykul/99364/nd/Mala-Ojczyzna-pamieta
W celu uczczenia bohaterów boju pod Krzykawką wykonaliśmy replikę pomnika wzniesionego staraniem lokalnej społeczności w 1922 roku. Kopia pomnika wykonana została ze styropianu, z wielką dbałością o wierność oryginałowi.
02
CZE
2023
239
razy
czytano
Joannakmi