Święto Andrzeja-zwyczaje andrzejkowe i wybory Mistera Klasy
Dzisiaj w naszej klasie zorganizowaliśmy obchody andrzejkowe i wybory MISTERA KLASY.
Po wielu trudnych konkurencja, a były to: śmieszna mina , rzut piłeczką, granie na rurce, taniec z miotłą, dziewczynki wyłoniły zwycięzcę. Był nim Jaś Baron.
Gratulujemy!
Następnie, zgodnie z tradycją, zaczęliśmy sobie wróżyć. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, a poczęstunek przygotowany przez rodziców, umilił nam imprezę.
Zapoznaj się z andrzejkowymi tradycjami.
Tradycje andrzejkowe
W przeszłości wróżby andrzejkowe traktowane były bardzo poważnie (i miały wiele wspólnego np. z horoskopem partnerskim) i uczestniczyły w nich wyłącznie dziewczęta – panny na wydaniu. Nigdy nie brały w nich udziału – nawet spokrewnione z nimi – kobiety zamężne, a tym bardziej mężczyźni i chłopcy, którzy swój dzień miłosnych wróżb mieli w przeddzień świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. Z czasem jednak Katarzynki uległy zapomnieniu. Zmieniły się też Andrzejki, które dzisiaj stały się przede wszystkim zabawą i... doskonałym pretekstem do niej. I tak traktujmy również nasz przewodnik po najpopularniejszych andrzejkowych wróżbach.
Jak wróżymy podczas lania wosku?
Do lewej ręki bierzemy klucz, a do prawej garnuszek z roztopionym woskiem.
Przez dziurkę lejemy wosk do naczynia (najlepiej, gdy jest ono wykonane z drewna) z zimną wodą (najlepiej, gdy jest ona ze studni, a nie z kranu).
Znawcy przedmiotu podkreślają, że czynność tę należy wykonywać w skupieniu, prosząc w myślach o pomoc patrona tej nocy, świętego Andrzeja.
Wosk lejemy tak długo, aż poczujemy wewnętrzne przekonanie, że jest go wystarczająco dużo.
Następnie pozwalamy, by figura zastygła, nie dmuchając na nią i nie polewając wodą.
Kiedy wosk całkowicie zastygnie, bierzemy go do ręki i zbliżamy do świecy tak, aby jego cień ukazał się na ścianie – z jego kształtu interpretujemy przyszłość.
Zobacz także: Znaczenie woskowych figur
Łatwe wróżby andrzejkowe – ustawianie butów
Dzięki niej możemy dowiedzieć się, która z panien wyjdzie pierwsza za mąż. Na dodatek nie wymaga żadnych przygotowań.
Każda z uczestniczących w wieczorze dziewczyn musi zdjąć but z lewej nogi.
Potem buciki ustawia się jeden za drugim, zaczynając od najdalej wysuniętego rogu pokoju, a kończąc na drzwiach wejściowych.
Przekłada się tak długo, zaczynając od ostatniego, aż dojdziemy do progu.
Właścicielka buta, który jako pierwszy przekroczy próg, pierwsza zmieni stan cywilny.
Jeżeli but do wróżby był drogi i elegancki – może liczyć na bogatego męża, jeśli zniszczony i reperowany – spotka mężczyznę po przejściach. Dlatego, wybierając buciki na imprezę, warto się dobrze zastanowić...
Innym sposobem odgadnięcia swej przyszłości za pomocą buta jest rzucanie nim przez lewe ramię, stojąc tyłem do drzwi wejściowych. Ten, który upadnie najbliżej wyjścia i w dodatku jest zwrócony czubkiem w kierunku progu, wróży jedno: jego właściciel stanie na ślubnym kobiercu już w najbliższym roku!
Przeczytaj więcej: https://mamotoja.pl/rodzina/swieta-i-uroczystosci/andrzejkowe-wrozby-7864-r1/#tradycje-andrzejkowe-dla-dzieci
30
LIS
2022
295
razy
czytano
Kajan