Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

niego@onet.pl

32 67 295 26

Sport

SPORT NIEGOWONICE

SPORT SZKOLNY

Międzynarodowy Dzień Sportu

Międzynarodowy Dzień Sportu

 6 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Sportu. Z tej okazji chcemy zachęcić Was do jeszcze większej aktywności, niż zwykle. Tym razem jednak zamiast dodatkowych treningów, proponujemy Wam coś, co dzieci kochają najbardziej - gry i zabawy ruchowe. Pomagają one redukować stres, rozwijać takie elementy jak zwinność, szybkość, równowagę. Ale nie tylko! Dzięki nim dzieci uczą się poznawać siebie i otaczający je świat, a co za tym idzie – sprawniej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści niosą ze sobą gry i zabawy ruchowe oraz poznaj sposoby na włączenie ich do codziennej aktywności.

Nikt z nas nie ma wątpliwości, że ruch powinien stanowić istotny element w życiu dziecka. Nie oznacza to jednak, że każdego dnia powinniśmy im organizować treningi. W ten sposób bowiem pociechę szybko do ruchu zniechęcimy. Jak więc zwiększyć u dziecka poziom aktywności? Z pomocą przychodzą nam gry i zabawy ruchowe, które bez reszty potrafią wciągnąć zarówno malucha, jak i nastolatka.

Po co dzieciom gry i zabawy ruchowe?
W zależności od rodzaju i zasad, gry bądź zabawy wpływają na rozwój fizyczny dziecka. Pomagają one w budowaniu ogólnej sprawności, równowagi, zwinności, skoczności, siły. Wspierają prawidłową postawę ciała oraz minimalizują ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości.

Jednak gry i zabawy to coś więcej. „Dają możliwość oddziaływania na psychiczną i umysłową stronę osobowości bawiącego się dziecka i sprzyjają odprężeniu nerwowemu i czynnemu wypoczynkowi. Przez właściwe ich stosowanie można wpływać na rozwój różnych cech osobowości i intelektu młodego człowieka, a także oddziaływać terapeutycznie w przypadku różnych opóźnień i zaburzeń rozwojowych. (…) Dzięki temu, że grom i zabawom ruchowym towarzyszy zwykle duże zaangażowanie uczuciowe i przeżywanie emocji, są one bardzo zbliżone do sportu, chociaż emocje te nie są aż tak bardzo widoczne, jak w sporcie wyczynowym. Są one natomiast zabarwione uczuciem nieskrępowanej radości i zadowolenia, co sprzyja wypoczynkowi i odprężeniu, a zarazem skupieniu uwagi i zainteresowania.”

A zatem prawidłowo przeprowadzone gry i zabawy wspierają nie tylko rozwój fizyczny, ale również emocjonalny.

Czym są gry i zabawy ruchowe?
Podążając za definicją Romana Trześniowskiego, gry i zabawy ruchowe to „działania wykonywane dla własnej przyjemności, a oparte na udziale wyobraźni, tworzącej nową rzeczywistość. Zabawą rządzą własne reguły, jednak oparte są one o ogólne prawa życia społecznego, a ich dostosowanie do indywidualnych potrzeb w czasie zabawy ma charakter twórczy i prowadzi do samodzielnego poznawania i przekształcania rzeczywistości”. 

Gier i zabaw ruchowych doświadczamy głównie w przedszkolu i szkole podstawowej. Do nich zalicza się jakże popularna zabawa w berka, „raz dwa trzy, Baba Jaga patrzy”, czy gra w zbijaka. 

O ile więc sama definicja gier i zabaw ruchowych nie jest szczególnie skomplikowana, to jednak nawet najlepszą zabawę można zepsuć przez jej nieumiejętne wdrażanie. 

Jak zorganizować dobrą grę lub zabawę ruchową?
Zasady i reguły danej gry opracowują uczestnicy. Mogą to robić wyłącznie dorośli, ale jeszcze lepiej, jeśli do tego twórczego procesu włączają dzieci. Dzięki temu są w stanie bardziej się zaangażować, a przy tym rozwijają swoją wyobraźnię i budują poczucie sprawczości. 

Zasady te mogą być szalone i abstrakcyjne, ale ważne, aby odpowiadały możliwościom i potrzebom uczestników. A zatem w przypadku dzieci młodszych gra nie może być zbyt skomplikowana ani wymagająca dużej sprawności fizycznej. U maluchów sprawdzają się zabawy z określoną fabułą i elementami naśladownictwa np. udawana wycieczka do lasu, podczas której dzieci zamieniają się w określone przez dorosłego zwierzęta. Świetne są także zabawy taneczne z wykorzystaniem muzyki o zmiennym tempie oraz dodatkowych pomocy np. hula hop.

Dzieci starsze nieco trudniej wciągnąć do zabawy, ale nie jest to niemożliwe. U nastolatków nie sprawdzą się już bowiem odniesienia do bajek. Tu liczy się konkret, adekwatne do możliwości wyzwanie, a nierzadko także elementy rywalizacji. 

 

Musisz jednak pamiętać, że podstawową cechą gier i zabaw jest to, iż uczestnicy muszą czerpać z niej radość. Nie ma radości – nie ma zabawy. 

07

KWI

2021

275

razy

czytano

misand

Logo serwisu.

Szkoła Podstawowa

im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia