Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

niego@onet.pl

32 67 295 26

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Jaką szkołę wybrać i jak zrobić to mądrze.

Jaką szkołę wybrać i jak zrobić to mądrze.

 To pytanie, które na pewno zadaje sobie teraz wielu uczniów ósmej klasy szkoły podstawowej. Niektórzy mają już sprecyzowane plany, a inni jeszcze się zastanawiają. Jaką szkołę można wybrać i jak to zrobić mądrze?

Po ukończeniu szkoły podstawowej, masz do wyboru:

  • 4-letnie liceum ogólnokształcące
  • 5-letnie technikum
  • 3-letnią szkołę branżową I stopnia

Szkoły branżowe zastąpiły wcześniejsze szkoły zawodowe. Po ukończeniu szkoły branżowej I stopnia, możesz kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia i tam zdać maturę, doskonaląc się jednocześnie w tym samym zawodzie.

Liceum i technikum kończą się egzaminem maturalnym i otrzymaniem świadectwa dojrzałości. Jeśli je otrzymasz, możesz kontynuować naukę na studiach. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego zdąbędziesz wykształcenie średnie ogólne. Dzięki technikum, możesz zdobyć tytuł technika (po zdaniu odpowiednich egzaminów), a szkoła branżowa I stopnia umożliwi zdobycie wykształcenia zasadniczego zawodowego i otrzymanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. 

Liceum, technikum czy szkoła branżowa?

Jest to zależne od następujących czynników:

Plany na przyszłość.

Zastanów się czy masz już sprecyzowane plany na przyszłość. Jeśli masz wybrany konkretny zawód, dowiedz się, czy można się go nauczyć w technikum lub w szkole branżowej. Jeśli Twoja przyszła wymarzona praca wymaga skończenia specjalistycznych studiów (np.: prawnik, weterynarz, lekarz itp.) - wybierz liceum ogólnokształcące i tam skup się na nauce przedmiotów, które będą najpotrzebniejsze w danym zawodzie.

Zainteresowania

Duże znaczenie przy wyborze szkoły mają Twoje zainteresowania. Podkreślam Twoje, bo nie chodzi tu o zainteresowania koleżanki, kolegi czy też rodziców, którymi możesz się zasugerować podczas wyboru szkoły. Tak naprawdę może okazać się to dużym błędem. Jeżeli przyszły zawód będzie zgodny z Twoimi zainteresowaniam, będziesz go wykonywał z pasją czyli dobrze. Człowiek, który wykonuje swój zawód dobrze jest człowiekiem cenionym. Szukaj szkoły, która pomoże Ci rozwijać zainteresowania. Jeśli interesujesz się np.: programowaniem, poszukaj odpowiedniego technikum. Pasję związaną z mechaniką samochodową czy gotowaniem świetnie można rozwijać w szkole branżowej. 

Potrzeba czasu

Możliwe, że jeszcze nie wiesz, co chcesz robić w życiu. Nie przejmuj się tym, nie jesteś osamotniony/osamotniona. Wiele osób w Twoim wieku boryka się z podobnym problemem. Trudno jest decydować o swojej przyszłości w wieku 15 lat. Może okazać się pomocne pójście do liceum ogólnokształcącego, gdzie możesz zweryfikować swoją wiedzę i umiejętności oraz zastanowić się nad wyborem zawodu, a potem pójść na studia lub wybrać jakiś kurs zawodowy czy szkołę policealną. 

Samodzielna decyzja

Nie sugeruj się wyborem przyjaciół - to, że koleżanka/kolega wybrała/wybrał jakąs szkołę, nie oznacza, że musisz zrobić to samo! To ma byc tylko i wyłącznie Twój wybór, a nie np.: rodziców. To nie oni, ani nie koleżanka/kolega będą się za Ciebie uczyć w tej szkole. 

Aspiracje

Studia nie są dla wszystkich. Nie każdy chce się uczyć tak długo i tak intensywnie. Niektórzy mają słabsze oceny pomimo wysiłku wkładanego w naukę. W dzisiejszych czasch dyplom szkoły wyższej nie gwarantuje dobrych zarobków. To zaangażowanie i ciężka praca pomogą osiągnąć sukces, nawet jeśli skończysz szkołę branżową. Zdobywanie doświadczenia i odpowiednie kursy oraz samodoskonalenie to dobry sposób na sukces zawodowy. Pamiętaj również, że jakąkolwiek szkołę nie wybierzesz nie zamyka ona drogi do dalszego kształcenia się. 

                                                                                              pedagog

                                                                                      Joanna Łakomska

 

14

MAJ

2020

223

razy

czytano

dokariery.pl

Logo serwisu.

Szkoła Podstawowa

im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia