SMART, TO ZNACZY MĄDRZE - cz.II
Zajęcia edukacyjno-profilaktyczne związane z kampanią Stowarzyszenia Producentów i Dziennikarzy Radiowych „SMART, TO ZNACZY MĄDRZE” pod hasłem: ”SMARTFON, PRZYJACIEL CZY WRÓG?” przeprowadziłam również w klasach I-IV.
Celem zajęć było przekazanie wiedzy na temat zagadnień związanych ze smartfonem , pojęcia pokrewne: urządzenia mobilne, Internet - nowe technologie, kiedy , gdzie i jak często można korzystać ze smartfona , bezpieczne korzystanie oraz zachowania ryzykowne związane z korzystania z tego urządzenia.
Oto 10 dobrych zasad korzystania ze smartfona:
1. Nigdy nie podawaj swojego numeru telefonu obcym ani nie publikuj go online.
2. Zawsze pytaj rodziców przed zainstalowaniem nowej aplikacji.
3. Zawsze mów rodzicom, jeśli otrzymałeś wiadomość, z którą czujesz się niezręcznie.
4. Nie odbieraj połączeń ani SMS-ów od nieznanych numerów. Nie przyjmuj do grona znajomych osób, których nie znasz. Takie osoby mogą podawać się za kogoś innego.
5. Nie reaguj na niepokojące wiadomości (np. obraźliwe komentarze pod zdjęciem) – lepiej pokazać je rodzicom albo innym dorosłym.
6. Przed publikacją swoich zdjęć porozmawiaj o tym ze swoimi rodzicami. Dbaj o swoją prywatność. Pamiętaj, że dostęp do Twojego zdjęcia mogą mieć również obce osoby.
7. Uważaj na aplikacje, które instalujesz. Uchroni Cię to np. przed ściągnięciem na swój smartfon „wirusa”.
8. Analizuj wysłaną wiadomość. Jeśli nie byłbyś w stanie wypowiedzieć jej na głos, nie wysyłaj jej.
9. Przestrzegaj wszystkich reguł dotyczących używania smarftonów, jakie panują w szkole.
10. Ważne! Jeśli napotkasz wiadomości, treści i filmy, które Cię zaniepokoją, powiedz o tym rodzicom lub nauczycielom. Nie ukrywaj tego! Opowiedz, co się stało, jak się z tym czujesz. Wspólnie znajdziecie rozwiązanie problemu.
E. Kaczyńska
17
CZE
2019
217
razy
czytano
własne