Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

niego@onet.pl

32 67 295 26

Klasy I-III

ANDRZEJKI W KLASIE 2 .

ANDRZEJKI W KLASIE 2 .

  

„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”. 

 

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dzieci często zastanawiają się, co spotka je w życiu. Z niecierpliwością czekają na ten niezwykły, inny niż wszystkie dni dzień, pełen tajemniczych wróżb i czarów.

 

W klasie drugiej ten niezwykły czas miał miejsce w piątek 30 listopada. Gościliśmy w klasie nasze mamy, które też wspólnie z dziećmi wróżyły i przygotowały dla wszystkich słodki poczęstunek. Na uczestników zabawy czekały specjalnie przygotowane wróżby. Każdy mógł poznać swoją przyszłość.

Wróżyliśmy na przykład za pomocą butów – buty ustawiane były w kierunku drzwi jeden za drugim. Ten, który opuścił klasę jako pierwszy zwiastował szybkie zamążpójście lub ożenek. Losowaliśmy karteczki, w których ukryta była przepowiednia „kim zostanę”. Dowiedzieliśmy się jak będzie miała na imię  przyszła żona lub maż. Śmiechu i radości było co niemiara. Dodatkową atrakcją była słodka wróżba- cukierek z pieniążkiem. Kto wylosował pieniążka tego w przyszłości czeka bogactwo. Wróżyliśmy z gałązek wiśni- jeśli ta zakwitnie na wigilię to spełni się najskrytsze marzenie.

 

W ten to sposób pożegnaliśmy wesoły czas zabaw i weszliśmy w czas adwentu. Teraz czekamy na nasze ulubione Święta!

 

Czy wiecie, że ….

dawniej w Andrzejki, czyli wigilię św. Andrzeja bawiły się wyłącznie same dziewczęta. Wtedy prosiły o odsłonięcie przyszłości. Chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż; poznać imię i charakter przyszłego męża.

Kawalerowie mieli swoje święto 24 listopada. Z pytaniami o imię przeznaczonej im dziewczyny udawali się do św. Katarzyny. Dziś chłopcy zrezygnowali z obchodzenia katarzynek. Wspólnie z dziewczętami bawią się 30 listopada. 

                                                                                                      Klasa 2 z wychowawcą i rodzicami 

02

GRU

2018

159

razy

czytano

Piema

Logo serwisu.

Szkoła Podstawowa

im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia