Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

niego@onet.pl

32 67 295 26

Klasy I-III

MAGIA ZAKLĘTA W BAŚNIACH ANDERSENA.

MAGIA ZAKLĘTA W BAŚNIACH ANDERSENA.

List do Andersena

Ja dziękuję panu panie Janie Christianie

za bardzo dziecinne bajanie.

Za kominiarczyka co kochał się w pasterce.

Za słowika – że miał żywe serce.

Za szkiełko Królowej Śniegu.

I za smutny los żołnierza cynowego.

Za księżniczkę na ziarnku grochu.

Za cień który trwa przy mnie wszędzie.

I za każde brzydkie kaczątko co wie teraz,

 że łabędziem będzie.

Joanna Kulmowa

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci - obchodzony co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, to wspaniała okazja, aby dowiedzieć się, czym jest magia ukryta w jego baśniach. Co takiego jest w tych utworach, że mimo upływu czasu, z niesłabnącą siłą oddziałują one na wyobraźnię coraz to nowych pokoleń? Dlaczego wartości wychowawcze i morały płynące z tych wybitnych dzieł są ponadczasowe i aktualne do dnia dzisiejszego?

Klasa II b postanowiła odpowiedzieć na nurtujące ją  pytania i uczcić to święto w sposób wyjątkowy. W tym celu udaliśmy się z wizytą do Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łazy, której siedziba mieści się w budynku naszego Zespołu Szkół nr 2 w Niegowonicach. Pani Grażyna Bugaj powitała nas z wielką radością. Po słowach wstępu, przeszliśmy do przedstawienia krótkiej noty biograficznej o duńskim pisarzu, którego baśnie znane są dzieciom na całym świecie. Następnie, każdy z nas przedstawił zebranym swój ulubiony utwór, opowiedział szczegółowo jego treść i zaprezentował wykonaną przez siebie ilustrację. Słuchaliśmy z zapartym tchem. Byliśmy poruszeni losami bohaterów. Niektóre opowiadania były zabawne i radosne, inne zaś wzruszające i smutne. Po zakończonej prezentacji, szukaliśmy morału i nauki z nich płynących.

Z baśni „Dzikie łabędzie” dowiedzieliśmy się, że nawet słaby może zwyciężyć, jeśli odważnie przeciwstawi się złemu losowi. Dobro jest nagradzane, a pokonanie złych mocy wymaga nie tylko wysiłku i wytrwałości, ale często również cierpienia i odwagi. „Brzydkie Kaczątko” nauczyło nas, że nie należy oceniać wyłącznie po wyglądzie zewnętrznym, ubiorze czy innych oznakach zamożności. Musimy zapamiętać, że nie powinno się wyśmiewać, czy w jakikolwiek inny sposób krzywdzić biednych i nieszczęśliwych. Wczuliśmy się w rolę bohaterów, takich jak Gerda, czy Kay w baśni "Królowa Śniegu", przeżywaliśmy ich problemy. Podziwialiśmy Gerdę za jej wytrwałość i odwagę. Dzięki tej pozycji poznaliśmy i doceniliśmy wartość prawdziwej przyjaźni. „Dziewczynka z zapałkami” wprawiła nas w zadumę i refleksję nad przemijaniem. Z kolei „Nowe szaty cesarza” pokazały, że nie należy zawsze i każdemu przytakiwać, należy mieć swoje zdanie i odważnie je wyrażać. "Calineczka" nauczyła nas, że nie powinno się  nikogo uszczęśliwiać na siłę. Jest to opowieść o dążeniu do wolności i piękna. Baśń  o ukochaniu świata przyrody, słońca, ciepła, kwiatów i ptaków. "Calineczka" wyraża  tęsknotę  za tym, co piękne, ciepłe i jasne, delikatne i kruche, niepowtarzalne i dalekie. Takie właśnie są baśnie Hansa Christiana Andersena.

Podsumowaliśmy naszą lekcję biblioteczną stwierdzeniem, że jego dzieła literackie są ciągle aktualne, pouczające i bardzo mądre. Wiele w nich fantazji, ale kryją też w sobie głęboką i ukrytą  prawdę o człowieku. Na zakończenie zajęć podziękowaliśmy pani Grażynie za zaproszenie, wręczyliśmy jej jeden z wyhodowanych przez nas kwiatów, a sami zostaliśmy obdarowani pysznymi łakociami. 

Uczniowie klasy II B

05

KWI

2017

743

razy

czytano

Własne

Logo serwisu.

Szkoła Podstawowa

im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia