Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

niego@onet.pl

32 67 295 26

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży.

Zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży.

 Prawidłowe odżywianie dzieci i młodzieży 

Prawidłowe odżywianie ma znaczący wpływ na zdrowie, wzrost i rozwój oraz dobre samopoczucie ucznia. Prawidłowe żywienie w okresie dzieciństwa i młodości nie tylko wzmocni sprawność fizyczną, ale również poprawi odporność na choroby, a także jest warunkiem osiągnięcia optymalnej, właściwej budowy ciała. Każdy rodzic przygotowując posiłki swojemu dziecku powinien pamiętać, aby były one właściwie zbilansowane, pożywne i urozmaicone. Muszą dostarczać odpowiedniej ilości składników odżywczych, mineralnych, energetycznych oraz witamin. Istotnym elementem jest przyzwyczajanie dzieci do zdrowego odżywiania już od najmłodszych lat. Badania wykazują, że dzieci, które jedzą regularnie i mają prawidłowo zbilansowane posiłki, lepiej się rozwijają, uczą oraz mają lepszą pamięć. Tym bardziej pamiętajmy o tym, aby w odpowiednim czasie rozpocząć edukację prozdrowotną. 
 
Zmiany w szkolnych stołówkach 
1 września 2015r. weszło nowe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej o bezpieczeństwie żywności i żywienia określające dokładnie, jaka żywność będzie mogła być serwowana w szkołach. Zgodnie z tym rozporządzeniem nowymi ustaleniami w stołówce szkolnej mają być podawane dania pełnowartościowe i urozmaicone. Do każdego obiadu mają być dodane warzywa i owoce, smażenie może odbywać się tylko raz w tygodniu i to na oleju rzepakowym, a obowiązkowym posiłkiem w tygodniowym menu będzie ryba. Potrawy gotowane na szkolnych stołówkach będą przygotowywane bez użycia konserwantów oraz 
koncentratów spożywczych – bazą muszą być wyłącznie naturalne składniki. Kolejna zmiana dotyczy serwowanych napojów: herbata, kawa zbożowa, kompot – muszą być przygotowywane na miejscu i nie mogą być słodzone. Każde dziecko będzie miało dostęp do wody mineralnej bez ograniczeń. Ministerstwo tłumaczy tę decyzję faktem, że podaż płynów odgrywa ogromną rolę w racjonalnym żywieniu człowieka. Dzieci i młodzież powinni wypijać minimum sześć szklanek wody mineralnej dziennie, a podczas dni, w których odbywają się zajęcia wychowania fizycznego, ilość spożywanych płynów powinna być znacznie większa.  
 
Jakie dania będą oferowane w szkołach?  
Zgodnie z nowymi ustaleniami naszego rządu, w każdym podawanym w szkole posiłku muszą znaleźć się: warzywa lub owoce, produkty zbożowe lub ziemniaki, mleko bądź produkty mleczne, mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych, orzechy, tłuszcze. Jeżeli szkoła żywi dziecko przez cały dzień, wówczas mają przysługiwać mu nie mniej niż cztery posiłki, a w przedszkolu, w którym dziecko spędza 8 godzin – trzy posiłki, w tym śniadanie, obiad i podwieczorek, z czego obiad ma dostarczać 30 proc. dobowego zapotrzebowania energetycznego, zgodnie z obowiązującymi normami żywienia. Przepisy określają również dozwoloną ilość cukru i soli używanych do przygotowywania dań, podają jakiej jakości olej może być używany, a nawet opisują w sposób dokładny warzywa, owoce, mięso, ryby, produkty mleczne i inne, które znajdą się w ofercie stołówek szkolnych. 
Zmiany dotyczące żywienia ucznia obejmą także sklepiki szkolne – w ustawie znalazł się zapis o całkowitym zakazie sprzedaży niezdrowej żywności: chipsów, fast foodów, niektórych ciastek i napojów (w tym energetyków). Artykuły spożywcze, które można sprzedawać w sklepikach szkolnych, są określone rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, które uwzględniło wartość odżywczą produktów spożywczych oraz normy żywieniowe dzieci. 
Opracowała:
Marzena Pajda   

 

27

WRZ

2015

181

razy

czytano

internet

Logo serwisu.

Szkoła Podstawowa

im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia