Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

niego@onet.pl

32 67 295 26

Harcerstwo

AKTUALNOŚCI

LUTY 2011

Nasza harcówka juz wyremontowana i urządzona

 

Podsumowujemy działania podejmowane w czasie ferii zimowych

 

 

Sprawozdanie z działań podejmowanych w czasie ferii zimowych

w ramach programu GARPA „Żyj zdrowo bez nałogów”

w Zespole Szkół nr 2 w Niegowonicach

 

 

 

            W ramach działań podejmowanych w okresie ferii zimowych w terminie od 17 – 21. I. 2011 roku w Zespole Szkół nr 2 w Niegowonicach prowadziłam działania o charakterze profilaktyki uzależnień oraz zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w oparciu o harcerską metodę wychowawczą której elementami były  zajęcia na świeżym powietrzu, dobrowolność uczestnictwa, praca nad sobą, system zastępowy, współzawodnictwo, brak podziału na wychowawców i wychowanków, przeżycie, stopniowanie trudności.

            W zajęciach uczestniczyło 12 harcerzy prowadzonej przeze mnie 12 DH „Globtroterzy” oraz 6 uczniów naszej szkoły, pragnących poznać specyfikę działań harcerskich.

Głównym celem działań było zagospodarowanie czasu wolnego uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Niegowonicach podczas ferii zimowych poprzez ukazanie form aktywności  prowadzonej w ramach ZHP oraz działania o charakterze profilaktyki uzależnień.

            W ramach działań opiekuńczo – wychowawczych, prowadzonych w oparciu o zasady harcerskie uczestnicy brali udział w grach harcerskich, min.: grach ćwiczących uwagę i refleks – „Atak na kamyk”, „Chwyć kamyk”, „Korektorzy”, „Pułapka”; grach terenowych – „Poszukiwanie skarbu”, „Ukryte patrole”, „Walka o ogień”; integrowali się poprzez zabawy integracyjne, min.: „Tajemniczy gość”, „Co ja tu robię?”, „Ludzie do ludzi”, „Stonoga”, „Tik – tak”; poznawali historię i symbole harcerstwa; ćwiczyli pląsy harcerskie, min.: :Alea goł, goł”, „Dwu tańczyć się zachciało”, „Dziesięciu murzynków”, „Ebure – ta – ta”, „Szeke, szeke”, „Zorro”; ćwiczyli szyfry harcerskie, min.: „Karolinka”, „Kaczor”, „Literówki”, „Cyfrowy” oraz węzły, min.: „Ósemka”, „Ratowniczy”,  „Dwie linki”, „Linka z belką”, „Supły”. Codziennym spotkaniom towarzyszyło „Śpiewogranie” i zabawy na świeżym powietrzu.

            W ramach działań z zakresu profilaktyki uzależnień, czyli strategii związanych z nikotynizmem, strategii związanych z nadużywaniem alkoholu oraz środków psychoaktywnych i przeciwdziałaniem agresji i przemocy  uczestnicy  trenowali  umiejętność odmawiania, podejmowania odpowiedzialnych decyzji oraz radzenia sobie z presją grupy, poznawali atrakcyjne i pozytywne strony zdrowego stylu życia oraz sposoby spędzania czasu wolnego, analizowali sytuacje związanych z używaniem środków psychoaktywnych (sytuacje z życia wzięte). Celem tych działań było wyćwiczenie umiejętności radzenia sobie z różnymi sytuacjami trudnymi mogącymi sprzyjać sięganiu po alkohol, narkotyki i inne substancje szkodliwe dla zdrowia i opóźnianie momentu pierwszego kontaktu dzieci z substancjami psychoaktywnymi, pośrednio również przeciwdziałanie zrachowaniom agresywnym.

 

Podsumowujemy naszą działalność w I semestrze bieżącego roku szkolnego

 

 Sprawozdanie z działalności 12 DH „Globtroterzy”

działającej w Zespole Szkół nr 2 w Niegowonicach

               

Mając na uwadze fakt, iż w dobie komputeryzacji i telewizji ważne jest, aby propagować wśród dzieci i młodzieży aktywne formy spędzania wolnego czasu, zdecydowałam się na opiekę nad 12 Drużyną Harcerską  „Globtroterzy”. Przygotowując się do organizacji działań drużyny rozpoczęłam od przesłania harcerstwa, słów Aleksandra Kamińskiego, który podkreślał, że „Harcerstwo jest organizacją młodzieży, a nie organizacją dla młodzieży”, a więc jest metodą wychowawczą, której elementami są przede wszystkim dobrowolność uczestnictwa, brak podziału na wychowawców i wychowanków, praca nad sobą, przeżycie, stopniowanie trudności, ale także zajęcia na świeżym powietrzu, system zastępowy, współzawodnictwo, itp. Postawiłam więc, sobie za cel taką organizację działań drużyny, w której realizowana będzie właśnie ta metoda wychowawcza.

W I semestrze roku szkolnego 2010/2011 12 DH „Globtroterzy” liczyła sobie 12 harcerzy w wieku od 13 do 15 lat. Harcerze działali w 2 zastępach (zastęp żeński i męski). Zbiórki drużyny odbywały się w każdą środę o godzinach od 15.00 do 17.00 w Harcówce Zespołu Szkół nr 2 w Niegowonicach.

Miesiąc IX poświęciliśmy na formowanie drużyny, poprzez akcję naborową pod hasłem „Harcerzem być to wcale nie wada… harcerzem być każdemu wypada”. Realizując to zdanie podjęliśmy tematy związane typowo z historią i symbolami harcerstwa. Przypomnieliśmy sobie Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie, przeprowadziliśmy przegląd mundurów i sprawności, dokonaliśmy podziału na zastępy, a co za tym idzie wyboru zastępowych i przybocznych. Dokonaliśmy również przydziału zadań dla poszczególnych harcerzy, w co włączyliśmy nowo przyjętych członków otwierając im tym samym próby harcerskie. Jako uformowana drużyna włączyliśmy się w uroczystość obchodów Dożynek Gminnych, poprzez wystawienie straganu z grillowaną kiełbasą, chlebem ze smalcem i korniszonym ogórkiem. Dzięki temu nie tylko kilkoro harcerzy realizowało sprawność „kuchcik”, ale przede wszystkim pozyskaliśmy pieniądze na bieżące potrzeby harcerzy (kwota 250 zł została przeznaczona na materiały piśmiennicze, Andrzejki, Wigilię, zakup lampionów wręczanych podczas Betlejemskiego Światełka Pokoju oraz farbę i pigmenty do malowania harcówki).

W miesiącu X oddaliśmy hołd harcerzom spod wieży spadochronowej realizując temat „„Archanioły Śląskiej Ziemi…” poprzez grę terenową i rozpoczęliśmy ogólnoharcerską akcję „Płomyki Pamięci”, polegającą na odnalezieniu grobów harcerzy pochowanych na cmentarzu w Niegowonicach oraz zapaleniu im zniczy, zebraniu maksymalnie możliwie wielu informacji na ich temat z różnych źródeł i opracowaniu ich biografii. Uwieńczeniem akcji był meldunek wysłany do Chorągwi Śląskiej (w miesiącu XI), uwzględniający opracowane biografie oraz szkic cmentarza w Niegowonicach z oznaczeniem grobów tych harcerzy, czyli ŚP Alojzego Szara i ŚP Wiesława Kubasika. Opracowane biografie znajdą swoje miejsce w przygotowywanej monografii ZHP województwa śląskiego. Ponadto realizowaliśmy tematykę bieżącą, m.in.: przypomnieliśmy sobie znaki topograficzne, kilka szyfrów i skład apteczki. Oczywiście nie zapomnieliśmy również o uporządkowaniu grobów poległych żołnierzy, które znajdują się na cmentarzu w Niegowonicach.

Miesiąc XI rozpoczęliśmy akcją „Oddajmy hołd tym, którzy odeszli”, pełniąc uroczystą wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza i Pomniku Powstańców 1863. Realizowaliśmy kolejne treści tematyczne –  szyfry harcerskie, węzły, samarytanka. Odbyliśmy wiele ćwiczeń z musztry harcerskiej i terenoznawstwa. Uczciliśmy Święto Niepodległości organizując zbiórkę poświęconą symbolom i bohaterom narodowym 1918 roku. Zorganizowaliśmy sobie Andrzejki po harcersku i dobrze się bawiliśmy.

W miesiącu XII przygotowywaliśmy się do uroczystości przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju, która odbyła się 22 grudnia w Kościele p.w. Św. Franciszka z Asyżu w Niegowonicach. Taca zebrana podczas mszy w wysokości 517, 70 została w pełni przeznaczona na doposażenie wyremontowanej harcówki. Miesiąc XII realizowaliśmy pod hasłem „Świąteczny czas” – w tym okresie właśnie harcerze mieli za zadanie wykonać przynajmniej jeden dobry uczynek, pamiętając o symbolice pierścienia na ich chustach. „Przy wspólnym stole zasiądźmy w krąg” – to hasło jakie towarzyszyło nam podczas harcerskiej wieczerzy wigilijnej w dniu 21 grudnia.  

Pierwsza połowa stycznia poświęcona była sprawdzaniu wiadomości teoretycznych i praktycznych nabywanych podczas zbiórek oraz ocenie pod kątem zaplanowanych celów i zadań. Tradycyjnie harcerze brali udział w WOŚP.

Ponadto:

·         Opracowaliśmy niezbędną dokumentacje drużyny – konstytucję, poradnik i śpiewnik harcerski.

·         Na bieżąco uzupełnialiśmy zakładkę „Harcerstwo” na stronie internetowej szkoły.

·         Urządzaliśmy wyremontowana harcówkę.

·         Na każdej zbiórce realizowaliśmy tzw. „stały element”, czyli część obrzędową (zgodna z konstytucją), pląsy harcerskie i oczywiście śpiewogranie.

·         Utrzymywaliśmy stały kontakt z Komendą Hufca Ziemi Zawierciańskiej

·         Opłacaliśmy na bieżąco składki harcerskie (3 zł miesięcznie)

·         Zakończyliśmy pomyślnie próby harcerskie (4 harcerzy oczekuje na złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego)

Reasumując działalność drużyny, pragnę podkreślić, iż realizowana ona była zgodnie z opracowanymi przez nas założeniami programowymi i zadaniami zaplanowanymi na I semestr bieżącego roku szkolnego. Dzięki naszym spotkaniom i organizacji harcerze opanowali wiedzę teoretyczną i praktyczną związaną z harcerstwem, w szerokim tego słowa znaczeniu; rozwijali umiejętności organizowania i planowania – organizowali i planowali pracę w zastępach; umiejętnie współdziałali w zespołach zadaniowych; czynnie uczestniczyli w życiu społeczności szkolnej i lokalnej oraz aktywnie spędzali czas wolny.

Wnioski do dalszej pracy:

1.       Dalsza realizacja założeń programowych oraz działań w oparciu o plan pracy, uwzględniający treści i tematykę na nowy semestr bieżącego roku szkolnego;

2.       Pozyskanie nowych członków do drużyny;

3.       Zwiększenie liczby zastępów;

4.       Wprowadzenie podziału w zastępach na harcerzy i harcerzy starszych;

5.       Podjęcie próby utworzenia gromady zuchowej;

6.       Udział harcerzy w kursach dla zastępowych i przybocznych organizowanych przez Komendę Hufca Ziemi Zawierciańskiej.

 

Przygotowujemy się do festiwalu piosenki harcerskiej 

 

UWAGA!!! Regulamin festiwalu w załączniku

 

 

 

Drużynowa

Dh. Agata Cegła

 

13

LUT

2011

137

razy

czytano

agace

Logo serwisu.

Szkoła Podstawowa

im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia