Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników. Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym".
Jak wszystkim wiadomo 04.12. każdego roku obchodzona jest "Barbórka", święto wszystkich górników. Barbórka, czyli Dzień Górnika, to święto o długiej tradycji, mocno zakorzenione w polskiej kulturze. Obchodzone w grudniu, przypada w dzień Św. Barbary, patronki górników i innych zawodów związanych z niebezpieczną pracą. W całym kraju, a szczególnie w regionach górniczych, Barbórka to moment, w którym społeczności wspólnie oddają hołd ciężkiej pracy górników, organizując uroczystości, parady i rodzinne spotkania. Choć dla wielu jest to symbol tradycji, dla górników to przede wszystkim dzień podkreślenia dumy z ich zawodu.
4 Grudnia jest szczególnym dniem, w którym swoje święto obchodzą górnicy, dlatego też to była doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy na temat tak trudnego zawodu. Młodsze przedszkolaki uczestniczyły w zabawach badawczych z wykorzystaniem węgla, dowiedziały się do czego jest wykorzystywany węgiel, dzieci obejrzały film edukacyjny "Karolek i Dzień Górnika ', zapoznały się z wyglądem munduru galowego . Poznały węgiel do rysowania, wykonały prace plastyczne.
W tym dniu dzieci dowiedziały się jakiego koloru jest flaga górnicza, hymn oraz godło.
Bardzo doborze teraz znamy narzędzia niezbędne do pracy w kopalni.
Nie zabrakło również zabaw ruchowych, które przypominały pracę górnika.
Teraz już wiemy czym zajmują się górnicy, jak trudną, ciężką i niebezpieczną mają pracę.