MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA
10 grudnia w 1948 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło Powszechną Deklarację Praw Człowieka - dokument, który głosi niezbywalne prawa, które przysługują każdemu jako istocie ludzkiej - niezależnie od rasy, koloru skóry, religii, płci, języka, poglądów politycznych lub innych, pochodzenia narodowego lub społecznego, majątku, urodzenia czy innego statusu.
Dzień Praw Człowieka poświęcony jest obrońcom i obrończyniom praw człowieka, dążącym do zapewnienia ochrony własnych praw oraz praw innych i wkładających wiele wysiłku w działania zapewniające przestrzeganie ich na co dzień. W tym dniu warto też pamiętać o tych, którzy za swoje działania mierzą się z różnymi formami prześladowań, a nawet pozbawieniem wolności.
Prawa obywatelskie i polityczne wywodzone są z szeroko pojętej wolności, której państwa nie mogą ograniczać. Prawa obywatelskie lub polityczne to, między innymi:
- prawo do życia,
- wolność i bezpieczeństwo osobiste,
- zakaz tortur,
- wolność sumienia i wyznania,
- wolność słowa,
- prawo do sądu,
- prawo do obywatelstwa,
- prawo do prywatności,
- prawo do wolnych wyborów,
- wolność zgromadzeń i stowarzyszeń.
Prawa te określa się czasem jako "negatywne", jednak ich realizacja niektórych z nich wymaga od państwa podjęcia działań, na przykład stworzenia systemu wymiaru sprawiedliwości albo zorganizowania wyborów.
Prawa społeczne wywodzone są z innej wartości – równości. Ich gwarantowanie wymaga od państwa podjęcia działań – dlatego określa się je jako "pozytywne". Prawa te stanowią, w większości, wytyczne działania państwa.
Społeczne prawa człowieka:
- prawa pracownicze obejmujące zakaz pracy przymusowej, zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu, prawo do godziwych warunków pracy, godziwego wynagrodzenia oraz równego wynagrodzenia za pracę równej wartości, prawo do organizowania się, do strajku,
- prawo do ochrony socjalnej oraz prawo do ochrony zdrowia oznaczające prawo do zabezpieczenia społecznego na wypadek choroby, starości, niezdolności do pracy, bezrobocia oraz prawo do pomocy społecznej,
- prawa rodziny obejmujące prawo rodziny i poszczególnych jej członków do ochrony prawnej, społecznej i gospodarczej, prawo do ochrony macierzyństwa, prawo dzieci do ochrony przed wszelkimi formami eksploatacji,
- prawo do edukacji to prawo do bezpłatnej nauki na szczeblu podstawowym, dostęp do szkolnictwa wyższego oraz do wsparcia w celu ułatwienia dostępu do edukacji,
- prawa w dziedzinie kultury obejmujące prawo udziału w życiu kulturalnym i korzystania z postępu naukowego, ochronę praw autorskich.
09
GRU
2024
27
razy
czytano
Nista