Eksperymentujemy z wodą
Na ostatniej lekcji edukacji przyrodniczej drugoklasiści robili doświadczenia z wodą.
Dowiedzieliśmy się, że woda jest cieczą.
Nie wszystkie substancje mieszają się z wodą. Najlepiej w wodzie rozpuszcza się sól oraz cukier a proces ten przyspiesza mieszanie i ogrzewanie wody. Substancje, które rozpuszczają się w wodzie tworzą z nią roztwór.
W trakcie doświadczenia potwierdziliśmy też, że nie wszystkie płyny się ze soba mieszają. Ocet i sok doskonale połączyły się z wodą, natomiast olej nie chciał połączyć się z wodą i pomimo intensywnego mieszania wypływał na powierzchnię wody.
Uczniowie zauważyli też, że o tym, czy przedmiot zatonie decyduje jego ciężar, kształt i wielkość. Plastelinowa kulka o określonym ciężarze tonie, natomiast łódka ulepiona z tej kulki unosi się na powierzchni wody.
Bardzo lubimy eksperymenty klasowe, ponieważ dzięki nim zdobywamy nową wiedzę w praktycznym działaniu.
Klasy I-III
04
GRU
2024
59
razy
czytano
Kozdo