Narodowe Święto Niepodległości
13 listopada spotkaliśmy się, by wspólnie świętować 106 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Uczniowie oraz nauczyciele zabrani zostali w podróż w czasie po historii naszej ojczyzny. Historii, która liczy ponad tysiąc lat. Podczas akademii spotkaliśmy się z tymi, którzy krzyżowali miecze pod Grunwaldem, wygrywali morskie bitwy, uczestniczyli w walkach i zwycięstwach, tymi, którzy podnosili się po klęskach, którzy niezłomnością ducha odzyskali niepodległość Polski w roku 1918.
Była to niezwykła peregrynacja po odległych czasach, w których Polacy niejednokrotnie byli zmuszeni do obrony własnych tradycji, zwyczajów, własnej ziemi, w których mimo przeciwności losu udowodnili, że nigdy nie przestali być Polakami.
Wszystko to zostało przedstawione w postaci Interaktywnego Muzeum Historii Dziejów Polski, po którym oprowadziła nas uczennica, na tę okazję przeobrażona w damę z czasów dwudziestolecia międzywojennego. W eleganckiej kreacji niczym z baśni, koronkowych rękawiczkach i z różą we włosach wprowadziła nas w odległy świat polskich dziejów. Pod jej magicznym urokiem ożywały kolejne muzealne eksponaty. Mogliśmy obejrzeć Marię Konopnicką zapisującą słowa Roty, przyjrzeć się jak klekotem bocianów ożywa obraz Józefa Chełmońskiego, a jego bohaterowie w pełnych tęsknoty słowach, recytując romantycznego poetę, kreślą obraz kraju, gdzie kruszynę chleba podnosi się z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba. Spotkaliśmy kosyniera, który w bojowym nastroju prawił o zwycięstwie pod Racławicami, rycerza spod Grunwaldu wiwatującego nad krzyżacką klęską, słuchaliśmy szumu fal śpiewających o morskiej bitwie pod Oliwą. Zwieńczeniem wędrówki po muzeum było przybycie Mieszka I, który przypomniał spadkobiercom swej spuścizny, by w sercach swych nosili płomień historii, by w godzinie próby wiedzieli jak zwyciężać.
Wędrówce po muzeum towarzyszyła przepiękna oprawa muzyczna przygotowana przez uczniów klas młodszych oraz szkolny chór. W nostalgiczny nastrój, pełen tęsknoty i wzruszeń, wprowadził zebranych występ solowy uczennicy z czwartej klasy oraz uczniów z klasy drugiej, gdzie dwie małe solistki wraz z towarzyszącym im chórem całej klasy, pełnym zaangażowania występem, podbiły serca publiczności. Dumę, poczucie wspólnoty i głęboką wiarę w narodowe ideały wywołał natomiast niezapomniany występ klasy trzeciej, m.in. przepięknie odśpiewana Rota oraz wyjątkowy występ szkolnego chóru.
Na długo jeszcze pozostaną z nami te niezrównane recytacje wierszy, dialogi, śpiew, odgrywane z pasją role historycznych postaci. I oby nigdy nie zagasł, rozbudzony tego dnia w sercach młodych ludzi, płomień miłości do Ojczyzny.
18
LIS
2024
41
razy
czytano
Joannakmi