Pielgrzymka do Jabłonki i Krakowa
12 października 2024r. delegacja uczniów, absolwentów szkoły, nauczycieli, rodziców, mieszkańców Niegowonic i okolic wybrała się na pielgrzymkę do orawskiej Jabłonki, rodzinnej miejscowości ks. prałata Stefana Joniaka, gdzie znajduje się jego miejsce pochówku. Uczestnicy wyjazdu spotkali się z rodziną kapłana na wspólnej modlitwie i odczytaniu życiorysu naszego Patrona Szkoły w parafialnym kościele, a na grobie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Były wspomnienia przywołujące niezwykłego człowieka, który choć odszedł ponad trzy dekady temu, wciąż żyje w naszej pamięci jako człowiek wielkiego serca, niezwykle skromny, wrażliwy na ludzką niedolę, bardzo kochający dzieci. To właśnie tutaj każdego roku w rocznicę jego śmierci udają się parafianie i uczniowie szkoły z Niegowonic, aby modlić się w kościele i przy grobie o chwałę nieba dla swego Proboszcza i Patrona. Wyjazd stał się również dobrą okazją, by odwiedzić klasztor Sióstr Klarysek w Krakowie. Siostry klaryski czyli Zakon Świętej Klary jest zwany także Drugim Zakonem Franciszkańskim. Łacińska nazwa zakonu brzmi Ordo Sanctae Clarae. Zakon wywodzi się Włoch, a jego początki sięgają 1212r. Powstał dzięki św. Klarze, która wybrała dla siebie i swych towarzyszek życie:
- w adoracyjnym skupieniu wobec Boga obecnego i działającego w głoszonym Słowie i w sakramentach - zwłaszcza sakramencie Eucharystii,
- w ubóstwie, pokucie, w modlitwie dziękczynnej i wstawienniczej za każdego człowieka i za cały świat,
- w klauzurze, aby pozostawać skupioną na obecności i działaniu Boga. W Polsce siostry obecne są od 1245r. dzięki bł. Salomei, córce księcia Leszka Białego. Jako pierwsza Polka przyjęła ona habit zakonu i stałą się założycielką wspólnoty. W 1316 roku książe Władysław Łokietek ofiarował im w Krakowie klasztor przy kościele św. Andrzeja Apostoła, gdzie mieszkają po dzień dzisiejszy. W tej świątyni ks. Artur Przybyłko odprawił uroczystą Mszę Świętą. Po mszy świętej mogliśmy być świadkami niezwykłego widowiska jakim był pokaz tańca wykonany przez młodzież wspieraną przez fundację ,,Dzieło Nowego Tysiąclecia", stowarzyszenie to od ponad 20 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości.
20
PAŹ
2024
49
razy
czytano
Patjo