Tydzień dla Ziemi w klasie 3
22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Uczniowie klasy 3 postanowili pochylić się na losem naszej planety
i zorganizować Tydzień dla Ziemi. Ekologiczna refleksja ma uchronić ludzkość przed popełnianiem kolejnych błędów. Co roku włączamy się w akcje poprzez działania mające na celu propagowanie działań ekologicznych wśród społeczności szkolnej. 22 kwietnia rozpoczęliśmy obchody Tygodnia dla Ziemi obejrzeniem filmu edukacyjnego o tematyce ekologicznej. Kolejnego dnia posprzątaliśmy tereny przyległe do budynku szkoły. Następnie, 24 kwietnia podczas zajęć technicznych wykonaliśmy roboty ratujące świat. Do naszej pracy wykorzystaliśmy surowce wtórne. Z kolei 25 kwietnia zagraliśmy w grę online Ekoeksperymentarium. Na dobry początek była rozgrzewka w EkoEksperymentarium, gdzie ilustrowani bohaterowie pokazali nam jak nie marnować wody. Jak myć ręce, jak robić oszczędne pranie czy jak korzystać z toalety, żeby do ścieków nie trafiały hektolitry wody? Nie tylko picie czy kąpiele zwiększają zużycie wody. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak wiele wody pitnej, której nigdy nie zobaczymy, zużywa się do produkcji rzeczy, energii, jedzenia. Wiedzieliście na przykład, że na zrobienie hamburgera z frytkami potrzeba aż 2,5 tysiąca litrów wody? To tyle co w niebieskim basenie ogrodowym! Spróbujcie czasem całą rodziną policzyć np. jaki jest ślad wodny Waszego śniadania. Sprawdźcie, czy możecie zmienić swój jadłospis, żeby nie marnować zasobów wodnych? Dodatkowo uczniowie wzięli udział w prelekcji na temat ,,Bakterie i wirusy – dlaczego warto myć ręce?
Na zakończenie tygodnia, uczeń naszej klasy - Aleksander Rożdżyński wziął udział w konkursie międzyszkolnym ,, Mój ulubiony dinozaur”. Organizatorem konkursu plastyczno – technicznego „Mój ulubiony dinozaur – model 3D wybranego dinozaura” była Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Stanisława Będkowskiego w Grabowej. Aleksander miał możliwość odebrać nagrodę jako laureat konkursu i zdobywca I miejsca. Wręczenie nagród odbyło się 26 kwietnia 2024 r. podczas finału projektu Tydzień dla Ziemi – Festiwalu Nauki, w Szkole Podstawowej w Grabowej.
To był pracowity czas, w którym uświadomiliśmy sobie, że dbanie o naszą planetę zaczyna się w naszym domu, kuchni, balkonie, ogrodzie i szkole.
A oto kilka propozycji na postawy proekologiczne w Waszych domach:
• Gotuj z przykrywką. Naukowcy udowodnili, że zmniejsza to ilość zużywanej energii o 85%, a parowanie prawie o 100%. (Wykazały to badania G.W. Brundrett oraz G. Poultney z 1979 r., powtórzone przez M. Newborough i S.D. Probert w 1987 r.).
• Korzystaj ze ściereczek, nie z ręczników papierowych. Wbrew opinii, że ręczniki papierowe są eko, generują one duże zużycie papieru. Do tego często są sztucznie bielone
. • Rozcieńczaj wodą płyn do naczyń.
• Rób samemu bułkę tartą. Wystarczy zmielić suche, niezjedzone (byle nie spleśniałe!) bułki.
• Ustaw lodówkę na nieco wyższą temperaturę (4° zamiast zwyczajowych 2°).
• Zamiast kupować zioła, z których połowa czasami trafia do kosza na śmieci, zamrażaj ziołowe kosteczki gotowe od razu do wrzucenia do zupy. Tak samo możesz zamrozić sok z cytryny.
• Zamiast długich kąpieli bierz prysznic.
• Zakręcaj kran, gdy myjesz zęby.
• Oddawaj do sklepu wytłoczki po jajkach. • Kupuj bilety w wersji elektronicznej, unikaj zbędnych wydruków.
29
KWI
2024
79
razy
czytano
Patjo