Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

niego@onet.pl

32 67 295 26

Klasy I-III

DZIECKO NA DRODZE! O CZYM TRZEBA PAMIĘTAĆ?

DZIECKO NA DRODZE! O CZYM TRZEBA PAMIĘTAĆ?

WARTO  PRZECZYTAĆ!

 

Widok dzieci spacerujących samotnie chodnikiem czy poboczem jezdni jest powszechny, ale czy jest to zgodne z przepisami i kodeksem drogowym? Polskie prawo dokładnie określa, co wolno, a czego nie wolno rodzicom, którzy są zobowiązani zapewnić maksimum bezpieczeństwa swoim podopiecznym. Jakie zatem są przepisy? Czy zgodnie z nimi kilkuletnie dziecko na drodze bez opiekuna to dopuszczalna sytuacja?

 

Dziecko na drodze – przepisy

Prawo o ruchu drogowym precyzyjnie określa wiek, w którym może być dziecko na drodze, jeśli ma się po niej przemieszczać samodzielnie.

 

Zgodnie z artykułem 43., opiekun powinien zawsze towarzyszyć na drodze dziecku, jeśli nie ma ono skończonych 7 lat. Warto dodać, że towarzyszem może być osoba, która ma co najmniej 10 lat, a przez „drogę” rozumie się nie tylko jezdnię, ale także przejścia dla pieszych czy chodniki.

 

Jeśli chodzi o tę zasadę, określającą bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym, to trzeba wiedzieć, że nie dotyczy ona stref zamieszkania, czyli na przykład dróg osiedlowych.

 

Bezpieczne dziecko na drodze – najważniejsze zasady

Ustawodawca określił też inne zasady, których przestrzeganie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo dzieci na drodze. Wśród nich można wymienić między innymi:

 

Jeśli nie ma chodnika lub ścieżki dla pieszych, to powinno korzystać się z pobocza.

Gdy konieczne jest przemieszanie się jezdnią, to należy iść gęsiego.

W trosce o najwyższe bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym poza obszarem zabudowanym, po zmroku powinno się zawsze zakładać podopiecznemu jaskrawe ubranie i przyczepić do niego odblaskowe elementy.

W sytuacji, gdy dziecko przechodzi przez jezdnię, trzeba zawsze zachować szczególną ostrożność i upewnić się, czy to bezpieczne (spoglądając w lewo, w prawo, a potem znowu w lewo).

Dziecko na rowerze na drodze

Wiadomo, że dzieciństwo to nauka jazdy na rowerze. Wiele dzieci ma na tyle blisko do szkoły i tak bardzo lubi jazdę na rowerze, że chce przemieszczać się na lekcje tym środkiem transportu. To bardzo dobry pomysł, o ile rodzice pamiętają o kilku prostych zasadach:

 

Dziecko na rowerze na drodze powinno siedzieć na specjalnym siodełku, chyba że ukończyło już 7. rok życia.

Należy dbać o to, by rower był w pełni sprawny i serwisowany. Bardzo ważne jest wyposażenie w odpowiednie oświetlenie (czerwone z tyłu, a białe z przodu), by mały rowerzysta był dobrze widoczny, niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych.

Bezpieczne dziecko na drodze na rowerze to takie, które ma na sobie kask, a optymalnie także ochraniacze.

Rower musi koniecznie mieć sprawne hamulce i działający dzwonek, a rodzic powinien dokładnie wytłumaczyć dziecku, dlaczego i kiedy warto korzystać z sygnału dźwiękowego w trakcie jazdy.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci na drodze w aucie z rodzicem?

Najważniejsze jest to, by pamiętać o przewożeniu malucha w specjalnym foteliku samochodowym dla dzieci. Jest to obowiązkowe dla dzieci, które mają mniej niż 150 cm i nie skończyły 12 lat. Trzeba zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa, czy to te od fotelika, czy samochodowe, gdy starsze dziecko podróżuje już jak pozostali pasażerowie.

 

 

Jeśli rodzic chce umieścić fotelik z maluchem na przednim siedzeniu pasażera, to musi koniecznie pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej.

 

Bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym zapewniają odpowiednie przepisy prawa, a do obowiązków rodziców należy zapoznanie się z nimi i ich przestrzeganie. Niezależnie od tego, czy dziecko na drodze jest pieszym, rowerzystą czy pasażerem samochodu lub autobusu, trzeba bezwzględnie zachować wszelkie zalecane środki ostrożności.

 

Korzystano:

https://kobieta.onet.pl/dziecko/dziecko-na-drodze-przepisy-zasady-bezpieczenstwa-dziecko-na-rowerze/nvw8pvd#:~:text=Bezpiecze%C5%84stwo%20dzieci%20w%20ruchu%20drogowym%20zapewniaj%C4%85,bezwzgl%C4%99dnie%20zachowa%C4%87%20wszelkie%20zalecane%20%C5%9Brodki%20ostro%C5%BCno%C5%9Bci.&text=Bezpiecze%C5%84stwo%20dzieci%20w%20ruchu,wszelkie%20zalecane%20%C5%9Brodki%20ostro%C5%BCno%C5%9Bci.&text=w%20ruchu%20drogowym%20zapewniaj%C4%85,bezwzgl%C4%99dnie%20zachowa%C4%87%20wszelkie%20zalecane

02

LUT

2023

35

razy

czytano

Wychowawcy1_3

Logo serwisu.

Szkoła Podstawowa

im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia