Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

niego@onet.pl

32 67 295 26

Klasy I-III

Nasza pierwsza Wigilia

Nasza pierwsza Wigilia

W Polsce święta Bożego Narodzenia są jednymi z najważniejszych świąt w roku.

Najważniejsza tradycja wigilijna! Na tradycyjnym wigilijnym stole powinno pojawić się 12 potraw, które dodatkowo muszą być zupełnie postne. Wśród nich powinny znaleźć się: barszcz czerwony, zupa grzybowa, pierogi z kapustą, karp, krokiety z kapustą, uszka z kapustą i grzybami, kompot z suszonych owoców, woda śledziowa, kapusta z grochem , czy makówki. Polskie tradycje w kontekście potraw wigilijnych zależą jednak w dużej mierze od regionu naszego kraju.

 

Co więcej, każdej z potraw należy spróbować, ponieważ tylko to może przynieść szczęście w nadchodzącym roku.

Sianko pod obrusem to nawiązanie do tego, w jak ubogich warunkach na świat przyszedł Jezus Chrystus. Biały obrus ma nawiązywać do jego szat. W niektórych regionach Polski siankiem ze stołu wigilijnego karmi się zwierzęta, aby chowały się w zdrowiu.

 

Kolędowanie to tradycja świąteczna, która kultywowana była między innymi przez Słowian. Grupy młodych ludzi chodzą od domu do domu, śpiewają kolędy oraz życzą pomyślności w nadchodzącym nowym roku. Kolędowanie jest jedną z najstarszych tradycji wigilijnych w naszym kraju.

 

 

Zaśpiewajmy wspólnie:

https://www.bing.com/search?q=dzisiaj+w+betlejem+karaoke&cvid=f8df10075f004bd887bf88a3a052d63b&aqs=edge.3.0l9j69i11004.7449j0j1&pglt=43&FORM=ANNAB1&PC=U531

 

wykorzystano: https://www.weselezklasa.pl/poradnik/czy-znasz-wszystkie-tradycje-wigilijne-sprawdz-co-oznacza-kazda-z-nich/#:~:text=Tradycje%20Wigilijne%20W%20Polsce

21

GRU

2022

121

razy

czytano

Kajan

Logo serwisu.

Szkoła Podstawowa

im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia