Nasza pierwsza Wigilia
W Polsce święta Bożego Narodzenia są jednymi z najważniejszych świąt w roku.
Najważniejsza tradycja wigilijna! Na tradycyjnym wigilijnym stole powinno pojawić się 12 potraw, które dodatkowo muszą być zupełnie postne. Wśród nich powinny znaleźć się: barszcz czerwony, zupa grzybowa, pierogi z kapustą, karp, krokiety z kapustą, uszka z kapustą i grzybami, kompot z suszonych owoców, woda śledziowa, kapusta z grochem , czy makówki. Polskie tradycje w kontekście potraw wigilijnych zależą jednak w dużej mierze od regionu naszego kraju.
Co więcej, każdej z potraw należy spróbować, ponieważ tylko to może przynieść szczęście w nadchodzącym roku.
Sianko pod obrusem to nawiązanie do tego, w jak ubogich warunkach na świat przyszedł Jezus Chrystus. Biały obrus ma nawiązywać do jego szat. W niektórych regionach Polski siankiem ze stołu wigilijnego karmi się zwierzęta, aby chowały się w zdrowiu.
Kolędowanie to tradycja świąteczna, która kultywowana była między innymi przez Słowian. Grupy młodych ludzi chodzą od domu do domu, śpiewają kolędy oraz życzą pomyślności w nadchodzącym nowym roku. Kolędowanie jest jedną z najstarszych tradycji wigilijnych w naszym kraju.
Zaśpiewajmy wspólnie:
wykorzystano: https://www.weselezklasa.pl/poradnik/czy-znasz-wszystkie-tradycje-wigilijne-sprawdz-co-oznacza-kazda-z-nich/#:~:text=Tradycje%20Wigilijne%20W%20Polsce
21
GRU
2022
267
razy
czytano
Kajan