Czy sposób w jaki przełyka Twoje dziecko ma znaczenie?
Sprawdź, jak przełyka Twoje dziecko!
W tym krótkim artykule zajmiemy się sprawą dość prostą w terapii logopedycznej, jednakże wpływającą na kształtowanie się wad zgryzu oraz wad wymowy. Mowa tutaj o połykaniu infantylnym.
Drogi Rodzicu! Pewnie przeraziło Cię hasło przełykanie infantylne. Czym jest zatem taki sposób połykania?
Otóż do około trzeciego, czwartego roku życia podczas przełykania, język dziecka znajduje się płasko w jamie ustnej, w której napiera o zęby, a nawet wchodzi między nie, przez co mięśnie ust się napinają. Jest to sposób połykania związany z niewykształceniem mleczaków. Sam nawyk takiego przełykaniu powinien automatycznie zaniknąć najpóźniej do czwartego roku życia.
Dlaczego zatem, może występować u starszych dzieci? Przyczyn tego zjawiska należy upatrywać się w przedłużonym karmieniu z butelki, nieodpowiednim doborze smoczka, czy karmieniu papkami.
Jak wiele wad w logopedii, także ta jest możliwa do wyćwiczenia. Poniżej znajdziecie kilka ćwiczeń niwelujących połykanie niemowlęce.
Etap pierwszy: ćwiczymy z dzieckiem tzw. pionizację języka poprzez unoszenie języka do podniebienia twardego.
Etap drugi: ćwiczymy unoszenie języka na wałek dziąsłowy i skłaniamy dziecko do ułożenia warg jak przy uśmiechu.
Ćwiczenia:
Konik-kląskanie językiem naśladując chód konia.
Huśtawka- przy otwartych ustach podnoszenie i opuszczanie języka w pozycji góra - dół, zwracając uwagę by język nie wychodził poza jamę ustną.
Liczymy zęby górne od środka, dotykając językiem pojedynczo każdego zęba.
Udanej zabawy!
Opracowała: Marta Kurzak
27
WRZ
2022
369
razy
czytano
Kozdo