ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
Dnia 1 czerwca odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Uroczystość ta na stałe jest wpisana w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. W tym roku szkolnym pierwszoklasiści długo czekali i przygotowywali się do tego dnia. Pandemia pokrzyżowała plany i ślubowanie mogło się odbyć dopiero w czerwcu. Cała uroczystość odbyła się w reżimie sanitarnym.
Na uroczystość przybyli goście: Pani Dyrektor Teresa Kubasik, Pani Wicedyrektor Dorota Sobiegraj oraz Rodzice dzieci.
Wszystkich zebranych w przystrojonej sali gimnastycznej powitały dzieci pięknie zatańczonym Polonezem.
Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było min. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na kilka bardzo ważnych pytań. Po zakończonej prezentacji Pani Dyrektor potwierdziła, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty".
Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dokonała Pani Dyrektor specjalnie przygotowanym na ten dzień piórem. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach . Dowodem były akty pasowania na ucznia wręczone dzieciom przez wychowawcę. Każde dziecko odbiło też swój palec w kronice szkolnej.
Miłym zakończeniem dnia stał się smaczny poczęstunek przygotowany przez rodziców, dumnych ze swoich pociech wkraczających w nowy etap życia.
Wychowawca Mariola Piekara
i jeszcze trochę historii..
Czym jest pasowanie na ucznia?
Pasowanie na ucznia to uroczystość o znaczeniu bardziej symbolicznym niż formalnym, podczas której pierwszoklasiści składają ślubowanie i oficjalnie zostają włączeni do społeczności szkolnej.
Skąd się wzięło pasowanie na ucznia?
Ten zwyczaj szkolny nawiązuje zapewne do średniowiecznej tradycji pasowania na rycerza, podczas której giermek otrzymywał miecz i pas, stając się rycerzem. Od tego pasa właśnie pochodzi nazwa pasowanie na ucznia tudzież rycerza. Pasowanie na ucznia zawiera w sobie niejako pewną analogię do tego wydarzenia, gdyż centralnym jego punktem obok złożenia przyrzeczenia jest dotknięcie wielkim (najczęściej papierowym) ołówkiem lub piórem ramienia każdego dziecka przez dyrektora szkoły, które jest oficjalnym aktem przyjęcia w poczet uczniów. Zamiast pasa i miecza uczniowie otrzymują najczęściej dyplomy i drobne upominki.
06
CZE
2021
421
razy
czytano
Piema