Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

niego@onet.pl

32 67 295 26

Sport

SPORT NIEGOWONICE

SPORT SZKOLNY

Sportowy Ruch Drogowy

Sportowy Ruch Drogowy

 Wiosną i latem nie ma nic przyjemniejszego, niż aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Szczególnie ta uprawiana całą rodziną. Jednak czy na pewno wiesz,  w jaki sposób przemieszczać się po mieście z dzieckiem na rowerze, hulajnodze lub rolkach? Jeśli nie, przeczytajcie nasz przewodnik po przepisach ruchu drogowego.

Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Znajdzie się tam między innymi zapis o hulajnogach czy rolkach. W obecnej sytuacji bowiem są to pojazdy całkowicie pomijane przez polskie prawo. Dlatego w artykule znajdziecie zasady obowiązujące dziś oraz te, które dopiero czekają na wprowadzenie do dziennika ustaw.

Biegiem

Często widuje się osoby biegające wzdłuż rowerowych ścieżek. Tymczasem biegacz w mieście powinien poruszać się wyłącznie wzdłuż chodników i alejek przeznaczonych dla pieszych. Nie wolno mu korzystać z drogi dla rowerów, chyba że nie ma innej możliwości (np. roboty drogowe).

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2021, wymuszą na kierowcach większą uważność. Pieszy będzie miał bowiem bezwzględne pierwszeństwo wchodząc na pasy. Pod warunkiem, że nie będzie w tym czasie korzystał ze smartfona.

Mimo iż kierowca powinien znacząco zwolnić, gdy tylko widzi przemieszczającego się po pasach pieszego, to i tak do nas należy zachowywanie szczególnej ostrożności. Wbiegnięcie na pasy, jeśli doszłoby do wypadku, może być potraktowane jako wtargnięcie. A zatem pieszy (tu: biegacz) ponosiłby odpowiedzialność zdarzenie.

Na rowerze

Tu sprawa jest teoretycznie najprostsza: rowerem przemieszczamy się po drodze dla rowerów. Ale nie zawsze. Otóż według przepisów dziecko do 10 roku życia uważane jest jako pieszy również wtedy, gdy jedzie rowerem. W tej sytuacji i dziecko, i jego opiekun, mają obowiązek przemieszczać się wzdłuż chodnika (pamiętając przy tym o zachowywaniu szczególnej ostrożności).

A co z przejściem dla pieszych? Tu sytuacja się nieco komplikuje. W teorii dziecko może pokonać pasy jadąc na rowerze.  Dorosły – nie (oczywiście w przypadku, gdy nie ma specjalnie wyznaczonego przejazdu dla rowerów). Dlatego najrozsądniej byłoby, gdyby malec także zszedł z pojazdu: i dla bezpieczeństwa, i celem kształtowania prawidłowych nawyków.

Co innego, gdy opiekun jedzie rowerem wioząc dziecko w foteliku lub przyczepce. Wtedy jest on traktowany jak reszta rowerzystów. Powinien  on zatem korzystać z drogi dla rowerów lub jezdni.

Chodnikiem może jechać tylko wtedy, gdy:

szerokość chodnika wynosi minimum 2 metry,

pojazdy na jezdni mogą poruszać się z prędkością powyżej 50 km/h,

brakuje wydzielonej drogi dla rowerów, w tym pasa rowerowego.

Uwaga! Żeby skorzystać z chodnika zgodnie z przepisami, muszą być spełnione wszystkie trzy warunki.

I na koniec kilka słów o dzieciach, które zapragną samodzielnie ruszyć w rowerową podróż. Jak się okazuje, nie jest to takie proste. Otóż osoby do lat 10 mogą przemieszczać się jednośladem wyłącznie w towarzystwie opiekuna (może to być dziecko powyżej 10 roku życia). Z kolei osoby w wieku 10-18 lat mogą samodzielnie się przemieszczać na rowerze, jednak potrzebują do tego karty rowerowej lub motorowerowej. 

Nowelizacja ustawy nie przewiduje zmian dla rowerzystów.

Na hulajnodze, rolkach i deskorolce

Tzw. urządzenia wspomagające ruch póki co nie mają swojego miejsca w ustawie. Oznacza to, że osoby przemieszczające się na hulajnodze bądź rolkach, uznawane są jako osoby piesze. Nie mogą więc korzystać z DDR-ów, ani jezdni.

Nowelizacja ustawy zmienia ten stan rzeczy. Na stronie gov.pl widnieje informacja:

„Osoba korzystająca z urządzeń tego typu będzie mogła poruszać się po drodze dla rowerów (bez ograniczenia prędkości) lub po chodniku i drodze dla pieszych, z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Poruszanie się urządzeniem wspomagającym ruch napędzanym siłą mięśni nie wymaga posiadania żadnych uprawnień i jest dopuszczalne bez ograniczeń wiekowych.”

Jazda wzdłuż jezdni – zakazana. Inaczej wygląda sytuacja związana z hulajnogami elektrycznymi.

Hulajnogą elektryczną i pozostałymi urządzeniami transportu osobistego

Tak jak w przypadku urządzeń wspomagających ruch, tak i urządzenia transportu osobistego (UTO) nie są póki co ujęte w ustawie. Oznacza to, że e-hulajnogami teoretycznie nie powinniśmy jeździć wzdłuż dróg dla rowerów.

Na szczęście nowelizacja ustawy reguluje ten problem. Osoby korzystające z hulajnóg elektrycznych będą miały już wkrótce obowiązek jazdy drogą lub pasem dla rowerów, zachowując prędkość maksymalną 20 km/h.

Co więcej, osoby na e-hulajnogach będą mogły także korzystać z jezdni, o ile dozwolona prędkość ruchu pojazdów wynosi nie więcej niż 30 km/h.

Czy będzie można jeździć również chodnikiem? Owszem:

„Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.”

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku 10-18 lat, będą wymagane te same zasady, co w przypadku kierowania rowerem: karta rowerowa bądź prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Ważne! „Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej”.

Nowe przepisy wejdą po 30 dniach od ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw. Póki co funkcjonujemy na „starych” zasadach. Niech Was to jednak nie powstrzymuje przed organizowaniem rowerowych wypraw, bądź szaleństw na rolkach czy hulajnodze. Grunt, aby robić to z głową, przy wykorzystaniu dostępnej infrastruktury.

26

MAJ

2021

87

razy

czytano

misand

Logo serwisu.

Szkoła Podstawowa

im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia