Jak być dobrym kolegą- lekcja wychowawcza
Dzieci znaczną część czasu spędzają w szkole z rówieśnikami. Czas ten jest przeznaczony na nabywanie nowych wiadomości i umiejętności oraz nawiązywanie przyjaźni. Powinny więc czuć się w tym środowisku dobrze i bezpiecznie, aby nic im nie przeszkadzało w wypełnianiu przydzielonych zadań i obowiązków. Jeżeli uczeń będzie wyśmiewany w klasie i nieakceptowany wśród rówieśników jego osiągnięcia będą gorsze, a swoje zadania będzie wypełniał niechętnie i z przymusem, co da mierne efekty. Dlatego zadaniem nauczyciela – wychowawcy jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i akceptacji wszystkim uczniom oraz danie równej szansy zdobycia wiedzy i odnalezienia swojego miejsca w społeczeństwie. Natomiast wszyscy uczniowie powinni nauczyć się akceptować odmienność i indywidualność każdego i uszanować inne zainteresowania oraz mieć poczucie obowiązku spieszenia z pomocą tym, którzy sobie radzą gorzej niż oni sami.
Mając to na uwadze postanowiliśmy w naszej klasie rozwiązać problemy poprzez zabawę w grupie, prowadzenie przez każdego ucznia rozgrzewek na zajęciach wychowania fizycznego, prowadzenie układu tanecznego zaproponowanego przez kolegę, bądź koleżankę, rozpoczynać każdą lekcję od dobrego słowa. W ubiegłym półroczu założyliśmy kopertę przyjaźni, gdzie umieściliśmy ,nasze serdeczne liściki do kolegów. Wisi ona w widocznym miejscu i otworzymy ją dopiero w trzeciej klasie.
Dzisiaj postanowiliśmy założyć pudełka: dobrych i złych uczynków. Pięknie ozdobiliśmy je kolorowymi motywami. Będziemy do nich wrzucać karteczki z zapisanym naszym dobrym lub złym uczynkiem.
Mamy nadzieję, że pudełko z dobrymi uczynkami szybciej się zapełni.
Klasa II
Wykorzystano https://szkolnictwo.pl/index.php?id=PU9701
01
MAR
2021
449
razy
czytano
kajan