Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

niego@onet.pl

32 67 295 26

Sport

SPORT NIEGOWONICE

SPORT SZKOLNY

Sportowa rodzina

 JAK ZOSTAĆ SPORTOWĄ RODZINĄ?

Aktywność fizyczna u dzieci i dorosłych, to nie tylko kwestia dbania o prawidłową masę ciała. Regularne ćwiczenia usprawniają pracę całego organizmu. Dodają energii, pewności siebie, a nawet pomagają w nauce. Twoja pociecha nie jest entuzjastą sportu? Nic straconego. Przygotowaliśmy kilka prostych wskazówek, które pomogą Wam stać się aktywną rodziną.

Zanim przejdziemy do głównej części artykułu, warto wyjaśnić jedną rzecz: bycie aktywnym, nie zawsze musi wiązać się wyłącznie z wdrażaniem specjalistycznych treningów w ramach zajęć pozaszkolnych. Owszem, zorganizowane zajęcia z trenerem motywują, uczą wytrwałości, pozwalają integrować się z innymi dziećmi.

Jednak aktywność fizyczna, to także spontaniczny ruch, wdrażany na co dzień. A zatem może się okazać, że niezbędna będzie zmiana Waszych dotychczasowych nawyków. Od czego warto zacząć?

Po pracy odłóż telefon

Narzekamy, że dzieci całymi godzinami siedzą przed komputerem lub telefonem. Tymczasem dorośli wcale nie są lepsi! Pracujemy dużo, a po powrocie do domu od razu sięgamy po telefon. Przed snem jeszcze włączamy serial i tak mija dzień za dniem. A dziecko? Trudno, żeby nie brało z  nas przykładu. A przecież można inaczej.

Spróbuj przynajmniej 3 razy w tygodniu po pracy odstawić wszelkie urządzenia z podłączonym internetem. Czujesz pustkę? Zatem czas ją wypełnić. Oczywiście aktywnością fizyczną.

Inspiruj!

Aktywność nie zawsze musi wiązać się z wyrzeczeniami. Wręcz przeciwnie – możesz pokazać dziecku, że sport, to nowe możliwości. Zwiedzając okolice na rowerze, zobaczycie więcej. Jazda na łyżwach, rolkach, nartach – to okazja do nowych, ciekawych wyzwań. A aktywności, jakie możecie wykonywać wspólnie, jest jeszcze więcej: gra w tenisa, pływanie, ścianka wspinaczkowa, czy chociażby ćwiczenia sprawnościowe w parku lub lesie z wykorzystaniem naturalnych przeszkód.

Taka forma spędzania wspólnie czasu, pomoże Wam zbliżyć się do siebie, poznać słabsze i mocniejsze strony pociechy. Jest także szansa, że przypadkiem traficie na dyscyplinę, która ją szczególnie wciągnie.

Wewnętrzna motywacja to podstawa

Aktywność fizyczna powinna przede wszystkim sprawiać frajdę. Gdy się lubi dany sport, nie straszny jest nawet intensywny wysiłek w czasie treningu. Wszak pozostaje wtedy satysfakcja z wykonanej pracy i błoga radość.

Część rodziców jednak niepokoi się, że ich dziecko nie jest skore do aktywności. W efekcie – próbuje ją do niej zmuszać. Jednak nie tędy droga. Dzieci i młodzież posiadają naturalne zasoby energii. Nierzadko są one tłumione przez spożywanie posiłków o niskiej wartości odżywczej oraz statyczny styl życia całej rodziny.

 Jeśli jednak zakosztuje przyjemności płynącej ze sportu, będzie chciało samo wracać na treningi.

Uwierz w jego sportowy potencjał

„Moje dziecko jest takie chorowite. To absolutnie nie sportowy typ.” Zdarzyło Ci się kiedykolwiek tak powiedzieć? Staraj się tego unikać. To bowiem niepotrzebne etykiety, niekoniecznie zgodne z prawdą. Sprawiają jednak, że dziecko samo przestaje wierzyć, że jest w stanie podejmować sportowe wyzwania.

Inspiruj dziecko do działania. Wspólnie pokonujcie przeszkody i sięgajcie wyżej. Jednocześnie staraj się swoją pociechę wspierać i mówić konkretnie, co Ci się podobało np. „Udało Ci się przebiec dalej niż ostatnio. Brawo!”

Pozwól mu wybrać samodzielnie dyscyplinę

Nie każdy chłopiec marzy o byciu piłkarzem, nie każda dziewczynka chce tańczyć. Wszystkie dzieci, nawet te z problemami ruchowymi, mają potrzebę aktywności fizycznej. Dlatego staraj się stwarzać możliwości do próbowania różnych dyscyplin. Staraj się rozkochać go w aktywnym stylu życia i nie narzucaj własnych oczekiwań. Spraw, by ruch był dla niego czymś absolutnie naturalnym. To zaprocentuje w jego przyszłym życiu.

Nie krzyw się, jeśli w ciągu roku szkolnego Twoje dziecko trzy razy zmieni zdanie, co do dyscypliny, której chciałby spróbować. Owszem, warto jest pielęgnować wytrwałość, jednak w wieku szkolnym najważniejsza jest zabawa i budowanie ogólnej sprawności.

11

LUT

2021

251

razy

czytano

misand

Logo serwisu.

Szkoła Podstawowa

im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia