Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

niego@onet.pl

32 67 295 26

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

"Wymagający rodzice"

"Wymagający rodzice"

 

    Wymagający rodzice: w jaki sposób wpływają na dzieci?

 

Wymagający rodzice myślą tylko o jednym: chcą, aby ich dziecko było najlepsze.

Ale co dzieje się, gdy rodzice wywierają zbyt dużą presję na dziecko?

Rodzice chcą dla swoich dzieci wszystkiego co najlepsze.

Jednak problem pojawia się, gdy na scenę wkraczają wymagający rodzice.

Nie rozumieją, że ich dzieci postrzegają ich pragnienia jako wymagania i otrzymują wynik, który różni się od zamierzonego.

Jednak to nie usprawiedliwia ich zachowania.

 

 

Wymagający rodzice mają obsesję na punkcie perfekcji.

Dzieci wymagających rodziców zawsze starają się sprostać ich oczekiwaniom. Ponieważ uważają, że nic, co zrobią, nie będzie wystarczające, zaczynają odczuwać poczucie winy.

Niestety dzieci zaczynają wymagać zbyt wiele od siebie samych, wykraczając poza własne możliwości lub zasoby, jakimi mogą dysponować. Takie zachowanie może prowadzić do narastania mnóstwa stresu i niepokoju.

 

Rodzice chcą, aby ich dzieci radziły sobie dobrze w szkole. Jednak może to sprawić, że wpadną w błędne koło i nigdy nie będą dumni aż do kolejnego wielkiego osiągnięcia. To wymagające środowisko, które może prowadzić do rozwoju wcześniej wspomnianych zaburzeń: anoreksji i bulimii. Jednak dziecko może reagować na wymagających rodziców jeszcze na inne sposoby.

 

Rodzice, którzy nie są zadowoleni z żadnego wyniku.

Dzieci, które mają wymagających rodziców, mogą załamywać się w stresujących momentach. Dr. Amy Bobrow, psycholog kliniczny i profesor, stwierdza:

Upewnij się, że pokazujesz swojemu dziecku dumę, którą odczuwasz, gdy udało mu się coś osiągnąć. Musisz wyważyć swój przekaz. W przeciwnym razie możesz kiedyś usłyszeć 

Dlaczego zawsze narzekasz i zawsze się mnie czepiasz?“.

Gdy dziecko widzi, że nic, co robi, nie wystarcza, może zacząć zmieniać swoje nastawienie. Jednak każda osobowość jest inna. Poza zaburzeniami, o których wspomnieliśmy już wcześniej, możemy wymienić kilka oznak, które pokażą Ci, że coś jest nie tak:

 

 

Pasywne nastawienie, przez które wydaje się, że dziecka nic nie obchodzi. Dziecko czuje się smutne, zniechęcone i trzyma opuszczoną głowę. W głębi siebie czuje, że jest porażką.

 Taka postawa może prowadzić do rozwoju depresji.

  • Działania buntownicze w celu zirytowania rodziców lub branie udziału w aktach wandalizmu. W takim przypadku dziecko chce zwrócić na siebie uwagę.

Prędzej czy później u dziecka wystąpi depresja lub zacznie robić dokładnie to, czego nie chcą jego rodzice, ponieważ będzie odczuwało frustrację. Niestety obie reakcje mają złe skutki.

 

27

STY

2021

489

razy

czytano

franda

Logo serwisu.

Szkoła Podstawowa

im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia