CZY WĘGIEL JEST NAM POTRZEBNY
O węglu ostatnio bardzo dużo słyszymy w kontekście nadmiernej emisji CO2 do atmosfery, bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju i jego wpływie na ocieplenie klimatu. Okazuje się,że nie do końca ,,taki diabeł straszny jak go malują”, dosłownie i w przenośni.Podczas zajęć zdalnych uczniowie klasy III b przekonali się, że ten surowiec energetyczny posiada wiele cennych właściwości i ma szerokie zastosowanie w przemyśle.
Na początek trzecioklasiści zyskali pewność, że węgiel aktywny posiada właściwości filtracyjne. Wykonali ciekawe doświadczenie z wykorzystaniem węgla aktywnego w tabletkach, atramentu i wody. Może on działać jako zabezpieczenie przed wdychaniem smogu i spożywaniem nieoczyszczonej wody. Jest podstawowym składnikiem filtrów i wkładów masek ochronnych. Właściwości tej skały osadowej pochodzenia roślinnego pozwalają uzyskać z niej koks, różnego rodzaju paliwa silnikowe,gaz opałowy lub benzol. Przemysł metalurgiczny stosuje go do opalania pieców hutniczych. Wytwarza się z niego kosmetyki i lekarstwa. Branża jubilerska również wykorzystuje tę cenną kopalinę.
Węgiel ma szerokie zastosowanie w gospodarce i życiu codziennym. Bez węgla kamiennego nie byłoby możliwe produkowanie wielu tworzyw sztucznych. Stosuje się go do wytwarzania materiałów wybuchowych, znajduje się go w składzie rozpuszczalników, leków, nawozów oraz środków zapachowych. To doskonały środek medyczny w problemach żołądkowych, składnik medykamentów na trądzik, łupież czy alergię. Jeśli ponownie postawimy pytanie zadane w tytule artykułu, odpowiedź nasuwa się sama.
Zanim jednak węgiel wyjedzie na powierzchnię ziemi, wielu ciężko pracujących ludzi musi się do tego przyczynić. Praca górnika w kopalni jest bardzo trudną i niebezpieczną profesją. Górnicy często w ciemności, w niewygodnej pozycji ciała, pyle i kurzu, nierzadko ręcznie kilofem uzyskują cenny surowiec tam, gdzie maszyny nie są w stanie dotrzeć. Niedawno obchodziliśmy święto górników, to na ich cześć wykonaliśmy prace ukazujące wielki trud włożony w wydobycie węgla.
13
GRU
2020
381
razy
czytano
własne