Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

niego@onet.pl

32 67 295 26

Biblioteka

Książka w podróży

Książka w podróży

WAKACJE - to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów każdego roku szkolnego. Czas, kiedy wreszcie będziemy mogli zwolnić, zrelaksować się i odpocząć. To również świetny moment na to, by nadrobić czytelnicze zaległości. W trakcie roku szkolnego często nie ma czasu, aby poczytać coś innego niż lekturę czy podręcznik. A wielu z Was, naszych uczniów, lubi przecież czytać – niekoniecznie tylko lektury.

Przy doborze lektur na wakacje warto zwrócić uwagę na kilka elementów:
Ile realnie przeczytasz? – Jeżeli wyjeżdżasz na dwa tygodnie, zastanów się ile książek zwykle czytasz w tym czasie, gdy musisz się zmagać z codziennymi obowiązkami. Weź też pod uwagę sposób spędzania urlopu – kiedy zamierzasz aktywnie zwiedzać, do walizki zapakuj mniej lektur, jeśli natomiast chcesz plażować, albo odpoczywać w ogrodzie na wsi przygotuj większą ilość tomów.
Czym podróżujesz? – Uwzględnij środek lokomocji. Jadąc autem możemy wziąć cały bagażnik tytułów, ale kiedy lecimy samolotem trzeba się liczyć z tym, że możemy ponieść dodatkową opłatę za nadbagaż. Jeżeli jedziemy na obóz wędrowny nie warto do plecaka brać zbędnego obciążenia. Kwestię ilości zabieranych tomów należy więc dokładnie przemyśleć.
Na co masz ochotę? – Wybierając konkretne tytuły zastanów się co lubisz czytać. Bezpiecznie jest zabrać ze sobą kontynuację sagi, która Cię zaintrygowała lub lekturę pisarza, którego już znasz. Zmniejszysz wtedy znacznie ryzyko, że w Twojej walizce znajdzie się książka, która w ogóle Cię nie wciągnie.
Czy ktoś napisał o miejscu, w którym będziesz? – Znajdź książkę powiązaną z miejscem, do którego jedziesz, być może zainspiruje Cię to do zwiedzenia ciekawych kawiarni, uliczek, albo zabytków, w których przebywał także bohater czytanej powieści.
Gdzie ze sobą zabierzesz lekturę? – Pamiętaj, żeby uwzględnić format, wagę i objętość książki. Nie zabieraj na wakacje tomisk przypominających encyklopedię. Najlepsze są formaty kieszonkowe, które możesz mieć przy sobie w torebce, bądź w plecaku, a gdy pójdziesz na pieszą wędrówkę, nieważne czy po plaży, czy po szklakach górskich nie będą Ci ciążyć.
Jeżeli wybierasz się na wycieczkę w Polsce lub czytasz książki anglojęzyczne, nie martw się, że zabrałeś ze sobą zbyt mało tytułów. Zawsze przecież możesz dokupić sobie kolejną powieść na straganie z tanimi książkami lub w kiosku, jako dodatek do gazety.

Biblioteka szkolna życzy udanego wypoczynku  ;) 

27

CZE

2020

169

razy

czytano

MonaSz

Logo serwisu.

Szkoła Podstawowa

im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia