Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

niego@onet.pl

32 67 295 26

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu.

Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu.

 Ze względu na czas kwarantanny jesteśmy zmuszeni do samodzielnej pracy w domu.

Dla większości dzieci i młodzieży może być to bardzo trudne. Bez pomocy rodziców we właściwym zaplanowaniu i zorganizowaniu nauki w domu dziecko może szybko się zniechęcić, ponieważ nie poradzi sobie z organizacją czasu.

 

Pamiętajmy, że to nie jest czas wolny od nauki. Szkoła, po powtórkach, przechodzi od dnia 25.03.2020r.          na nauczanie zdalne.

 

        Proponujemy kilka zasad, które mogą pomóc dziecku w nauce:

 

  1. Stała pora odrabiania lekcji

 

        Bardzo ważne jest, żeby dziecko rozpoczynało i kończyło pracę o stałych porach, co sprawi, że będzie                miało uregulowany rytm dnia, a także wyzwoli w dziecku poczucie obowiązku i dyscypliny pracy. Godziny          pracy dziecka mogą być tożsame z tymi,które spędzało w szkole.

 

  1. Odpowiednie miejsce, w którym dziecko się uczy

 

Dziecko powinno mieć stałe miejsce do nauki. Wysokość biurka i krzesła należy dostosować do wzrostu dziecka. Ważne jest również oświetlenie, które nie może być ani za mocne, ani za słabe, a światło powinno padać z lewej strony, gdy dziecko jest praworęczne, a z prawej, gdy jest leworęczne. Warto zadbać, aby nic nie rozpraszało dziecka. Miejsce pracy powinno być uporządkowane. Telewizor powinien być wyłączony, a telefon odłożony na bok.

 

  1. Dzielenie materiału na krótsze partie

 

       Ważne jest, aby podczas nauki dziecko dzieliło materiał, którego się uczy pod względem treści, a nie np.:        ilości stron. Należy zachęcać dziecko, aby podczas powtarzania materiału stosowało różne techniki                    uczenia się: słuchanie, czytanie, przeglądanie notatek, pisanie. Pomocne może być np.: podkreślanie                najważniejszych informacji w formie notatek różnymi kolorami.

 

  1. Robienie przerw w trakcie nauki

 

Pamiętajmy, że długość czasu poświęconego na naukę przez dziecko powinna zależeć od wieku dziecka. Nie powinna jednak nigdy przekraczać 45 minut. Dziecko po 45 minutach nauki powinno robić 10-15 minutowe przerwy.

 

  1. Systematyczność

 

Rodzic powinien zadbać o to, aby dziecko uczyło się systematycznie. Niech powtarza materiał krócej, ale za to regularnie.

 

  1. Drodzy Rodzice, nie wyręczajcie dzieci w odrabianiu lekcji

 

Pomagając dziecku w odrabianiu zadań domowych nie należy wyręczać dziecka. Należy wdrażać go do samodzielnej pracy.  Dziecko powinno być przyzwyczajane do podejmowania wysiłku i do pokonywania trudności. Daje to możliwość uwierzenia we własne siły i uczy odpowiedzialności za swoje postępowanie.

 

                                                                                                                                         pedagog

                                                                                                                        Joanna Łakomska 

 

 

 

 

23

MAR

2020

209

razy

czytano

pedagog szkolny

Logo serwisu.

Szkoła Podstawowa

im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia