Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

niego@onet.pl

32 67 295 26

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

SMART, TO ZNACZY MĄDRZE

SMART, TO ZNACZY MĄDRZE

 

 

 

 

W związku z kampanią Stowarzyszenia Producentów i Dziennikarzy Radiowych „SMART, TO ZNACZY MĄDRZE” pod hasłem: ”SMARTFON, PRZYJACIEL CZY WRÓG?” przeprowadziłam w klasach V-VIII i III gimnazjum zajęcia  edukacyjno-profilaktyczne. Uczniowie zdobywali wiedzę na temat skutków nadmiernego korzystania ze smartfona, poznali pojęcie fonoholizmu oraz jego przejawy, mieli możliwość autodiagnozy przy pomocy specjalnie przygotowanego testu. A oto pojęcia fonoholizmu oraz jego rodzaje.

 Fonoholizm to inaczej uzależnienie od telefonu komórkowego lub smartfona. Objawia się nadmiernym przywiązywaniem uwagi do niego oraz nadużywaniem go w różnych, codziennych sytuacjach. Rodzaje fonoholizmu:

 „Syndrom wyłączonego telefonu” (SWT) – osoby cierpiące na SWT nałogowo pilnują, aby ich smartfon  był zawsze włączony i naładowany. Dbają o to, by zawsze mieć dodatkowe źródło zasilania. Odczuwają lęk i wpadają w panikę,  kiedy bateria się rozładowuje.

 Uzależnienie od SMS-ów – to odczuwanie przymusu nieustannego otrzymywania i wysyłania wiadomości tekstowych. Za czasów telefonów z klawiaturami osoba uzależniona od SMS-ów miała charakterystyczny odcisk na kciuku, a aparat miał mocno wytartą klawiaturę. Dziś osoby korzystające ze smartfonów cierpią na cieśń nadgarstka. Charakterystyczne jest wysyłanie wiadomości również do siebie (np. z komputera) lub do osób będących w pobliżu.

 Uzależnienie od nowych modeli – polega na nabywaniu coraz to nowszych modeli aparatów komórkowych. Uzależniony porównuje je, sprawdza, odwiedza stoiska sklepowe z telefonami. Celem jest posiadanie najlepszego modelu. To zjawisko nosi znamiona zakupoholizmu.

 Komórkowy ekshibicjonizm – polega na prowadzeniu bardzo głośnych rozmów, pozwalaniem na długie dzwonienie telefonu tak, by wszyscy obecni go widzieli i słyszeli. Uzależniony wybierając aparat zwraca szczególną uwagę na jego kolor, stylistykę, cenę, a potem pokazuje innym funkcje, w jakie jest wyposażony. Zdarza się, że komórkowy ekshibicjonista prosi, aby do niego dzwonić wtedy, kiedy jest w miejscu publicznym.

 Telefoniczni gracze – nadmiernie interesują się grami w telefonach. Aparat staje się konsolą do gry. Ściągają co chwilę nowe gry i grają często,  stawiając sobie za cele pokonywanie coraz wyższych poprzeczek.

 Dokumentaliści – fonoholicy tego typu kompulsywnie nagrywają i filmują wydarzenia z otaczającego ich świata, a między innymi te, które kompromitują innych. Filmy te trafiają do sieci, co prowadzi do bardzo przykrych następstw.

 Zajęcia edukacyjno – profilaktyczne zostały przeprowadzone również dla uczniów klas I-IV, o czym napiszę w drugiej części artykułu.

 

                                                                                 E. Kaczyńska

 

 

04

CZE

2019

445

razy

czytano

własne

Logo serwisu.

Szkoła Podstawowa

im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia