Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

niego@onet.pl

32 67 295 26

Archiwum

GIMNAZJUM

DLA TYCH CO WALCZYLI O WOLNĄ POLSKĘ

DLA TYCH CO WALCZYLI O WOLNĄ POLSKĘ

  W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci  Żołnierzy Niezłomnych -  Wyklętych z inicjatywy  pana  Jana  Malarka – działacza „Solidarności”
w „Hucie Katowice”, mieszkańca Niegowonic  i pani Teresy Wróblik - nauczycielki historii, odbyło się spotkanie uczniów klas III gimnazjum ze współzałożycielem i działaczem śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” panem Andrzejem Rozpłochowskim. Prelegent opowiadał o swoim życiu,  pracy w „Hucie Katowice” i działalności opozycyjnej. Był prześladowany, represjonowany i szykanowany przez władze reżimu komunistycznego. W trakcie strajków w 1980 stanął na czele protestu w „Hucie Katowice” i został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, następnie kierował regionalnymi organami powstającej „Solidarności”. Szczególną uwagę zwrócił na znaczenie porozumienia tzw. katowickiego zawartego w Dąbrowie Górniczej między strajkującymi pracownikami „Huty Katowice” a komisją rządową we wrześniu 1980 roku. Było to czwarte porozumienie po gdańskim, szczecińskim i jastrzębskim.
Strajk w „Hucie Katowice” rozpoczął się rankiem 13 grudnia. Robotnicy żądali odwołania stanu wojennego oraz uwolnienia działaczy Solidarności. 14 grudnia na wielką skalę rozpoczęła się pacyfikacja strajkujących zakładów. W hucie robotnicy Utworzyli Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, dołączyli do nich przedstawiciele załóg innych zakładów pracy. Władza za wszelką cenę chciała przerwać strajk. Protestujący poddawani byli różnorodnej presji i namowom. Do huty skierowano bardzo poważne siły zbrojne – wspominał p. Andrzej Rozpłochowski. Z czasów internowania w Zabrzu – Zaborzu działaczowi zachowały się  przedmioty takie jak: więzienna koszula z symbolami solidarnościowymi i podpisami więźniów, płytka PCV, która służyła do drukowania ulotek w więzieniu, wyrabiane ze spiłowanych i poddawanych obróbce kwasem monet „medaliki” z emblematami patriotycznymi i religijnymi.
Dziękujemy panu Andrzejowi Rozpłochowskiemu i panu Janowi Malarkowi za przekazanie
wiedzy uczniom o czasach PRL-u i oporze, jaki polski naród stawiał władzy komunistycznej w tamtych trudnych czasach. Pan Andrzej Rozpołochowski podarował szkole swoją książkę „Postawią Ci szubienicę…” Zachęcamy do wypożyczenia publikacji z biblioteki szkolnej.

 

04

MAR

2018

207

razy

czytano

Zespół Szkół nr 2 w Niegowonicach

Logo serwisu.

Szkoła Podstawowa

im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia