Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

niego@onet.pl

32 67 295 26

Aktualności

„Ludzie ludziom zgotowali ten los"

„Ludzie ludziom zgotowali ten los"

20 maja uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w wycieczce do byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Nad wejściem do muzeum  powitał nas cyniczny napis: „Arbeit macht frei” („Praca czyni wolnym”). Dla osadzonych w Auschwitz-Birkenau drogą do wolności była najczęściej śmierć, co zresztą wyraził kierownik obozu i zastępca komendanta Karl Fritzsch, który oznajmił przybyłym więźniom, iż jedyne wyjście z obozu wiedzie przez komin krematorium.

W czasie pobytu w Muzeum odwiedziliśmy miejsca upamiętniające martyrologię niewinnych ofiar . W milczeniu oddaliśmy hołd przy Ścianie Śmierci, gdzie rozstrzelano kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Odwiedziliśmy miejsca kar specjalnych czyli: „celę do stania” oraz „ciemnicę”  Zobaczyliśmy plac, gdzie więźniowie uczestniczyli w apelach trwających niekiedy wiele godzin. Następnie pani przewodniczka zaprowadziła nas do pomieszczeń w którym mogliśmy zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak; okulary, buty, łyżki, walizki, talerze, ubrania oraz zdjęcia. Usłyszeliśmy historię o doktorze Mengele, który przeprowadzał potworne eksperymenty paramedyczne na bliźniętach. Duże wrażenie wywarła na nas opowieść o heroicznej postawie księdza Maksymiliana Kolbe, który poświęcił swoje życie za innego więźnia. Ostatnim miejscem jakie zwiedziliśmy w Auschwitz I była komora gazowa i krematorium .

Drugim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Auschwitz II-Birkenau.  Na obozowej  rampie w milczeniu słuchaliśmy o tragediach i cierpieniu ludzi będących więźniami obozu, dziwiąc się , jak człowiek człowiekowi mógł zgotować taki los.

 

25

MAJ

2024

105

razy

czytano

6/248

Joannakmi

Logo serwisu.

Szkoła Podstawowa

im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia