Szkoła Podstawowa w Niegowonicach
List Burmistrza i Prezes ZNP 2024
4
wrz
2024
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Szkoły Podstawowej imienia księdza Stefana Joniaka w Niegowonicach. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
20 maja uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w wycieczce do byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Nad wejściem do muzeum powitał nas cyniczny napis: „Arbeit macht frei” („Praca czyni wolnym”). Dla osadzonych w Auschwitz-Birkenau drogą do wolności była najczęściej śmierć, co zresztą wyraził kierownik obozu i zastępca komendanta Karl Fritzsch, który oznajmił przybyłym więźniom, iż jedyne wyjście z obozu wiedzie przez komin krematorium.
W czasie pobytu w Muzeum odwiedziliśmy miejsca upamiętniające martyrologię niewinnych ofiar . W milczeniu oddaliśmy hołd przy Ścianie Śmierci, gdzie rozstrzelano kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Odwiedziliśmy miejsca kar specjalnych czyli: „celę do stania” oraz „ciemnicę” Zobaczyliśmy plac, gdzie więźniowie uczestniczyli w apelach trwających niekiedy wiele godzin. Następnie pani przewodniczka zaprowadziła nas do pomieszczeń w którym mogliśmy zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak; okulary, buty, łyżki, walizki, talerze, ubrania oraz zdjęcia. Usłyszeliśmy historię o doktorze Mengele, który przeprowadzał potworne eksperymenty paramedyczne na bliźniętach. Duże wrażenie wywarła na nas opowieść o heroicznej postawie księdza Maksymiliana Kolbe, który poświęcił swoje życie za innego więźnia. Ostatnim miejscem jakie zwiedziliśmy w Auschwitz I była komora gazowa i krematorium .
Drugim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Auschwitz II-Birkenau. Na obozowej rampie w milczeniu słuchaliśmy o tragediach i cierpieniu ludzi będących więźniami obozu, dziwiąc się , jak człowiek człowiekowi mógł zgotować taki los.
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.