Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

niego@onet.pl

32 67 295 26

Aktualności

UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Święto Konstytucji 3 Maja to ważny dzień w kalendarzu polskich świąt narodowych.
Święto to kojarzy nam  się z radością i nadzieją. Uczy patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej. 232 lata temu – 3 maja 1791 roku – Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Konstytucję Majową uchwalono w czasach szczególnie trudnych dla Polaków. Ustawa zasadnicza była zapisana w 11 artykułach. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, gwarantowała prawo powszechnej wolności dla szlachty i mieszczaństwa, regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej. Była pierwszą w Europie, a drugą na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych. W Szkole Podstawowej im.ks.Stefana Joniaka w Niegowonicach,  uczciliśmy to święto organizując  uroczystą akademię, która rozpoczęła się wprowadzeniem Pocztu Sztandarowego i odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Następnie uczniowie klasy 2 przybliżyli  zebranym  ważne wydarzenia z historii naszego kraju. Uczestnicy apelu starali się  odpowiedzieć na pytania, czym dla  każdego Polaka powinna być ojczyzna, jakie znaczenie ma naród i co to jest wolność. Dodatkowo szkolny chór prowadzony przez panią Izabelę Świtalską  stworzył podniosły i wyjątkowy nastrój obchodów tego święta, a gazetka tematyczna przygotowana przez panią Joannę Kmitę dopełniła całości przedsięwzięcia.
Na uwagę zasłużyły również  przygotowane scenki patriotyczne i  wiersze, które skłoniły  publiczność do chwili refleksji i zadumy, bo przecież ,,naród, który nie zna swojej przeszłości ginie i nie buduje przyszłości." Punktem kulminacyjnym i podsumowaniem akademii było odśpiewanie Roty przez całą społeczność szkolną.
Po  oficjalnej części uroczystości odbyło się wręczanie nagród laureatom i uczestnikom ogólnopolskich olimpiad i konkursów.
J.P.
Do obejrzenia galerii zdjęć zapraszamy na naszego szkolnego facebooka.
MP

16

MAJ

2023

116

razy

czytano

11/215

Piema

Logo serwisu.

Szkoła Podstawowa

im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia