Szkoła Podstawowa w Niegowonicach
List Burmistrza i Prezes ZNP 2024
4
wrz
2024
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Szkoły Podstawowej imienia księdza Stefana Joniaka w Niegowonicach. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Książki są jak okręty myśli żeglujące po oceanach czasu,
troskliwie niosące swój drogocenny ładunek
z pokolenia w pokolenie.
Francis Bacon
Kim byłby dzisiaj człowiek, gdyby nie wynalazł pisma, papieru, druku? Warto postawić sobie pytanie, czy tworzenie i czytanie książek pozwoliło coś zyskać ludzkości? Gdyby nie było możliwości kupowania lub pożyczania prasy i książek, to czy bylibyśmy na obecnym poziomie rozwoju?
Wydaje się, że odpowiedź jest oczywista, a jednak życie pokazuje coś odmiennego. W 2020 roku przeczytaniem w całości lub we fragmencie (!) jednej książki mogło pochwalić się 42% Polaków. I to niestety najlepszy wynik od sześciu lat. Jak to jest, że z jednej strony rozumiemy, jak duże znaczenie dla rozwoju cywilizacji miało wynalezienie druku, przemierzenie drogi od glinianych tabliczek po e-booki, a jednocześnie nie czytamy? 31% badanych prze Bibliotekę Narodową nie ma w domu żadnych książek lub ma tylko podręczniki szkolne. A powiedzenie uczy nas: „Książka jest jak spadochron – dopóki jest zamknięta, nie ma z niej żadnego pożytku”.
Wychodząc naprzeciw potrzebom, w 2012 roku została zorganizowana przez Prezydenta RP akcja „Narodowe Czytanie”. Ma ona na celu nie tylko zachęcenie do czytania, ale przede wszystkim do poznania wielkich dzieł literatury polskiej. W tym roku cała Polska czytała „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej – utwór, w którym mocno ukazany jest kryzys moralności mieszczańskiej. W usta pani Dulskiej zostają włożone słowa, które wyraźnie ukazują hipokryzję ówczesnego (hmm… Czy aby na pewno tylko ówczesnego?) świata: „Moja pani! Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział. Rozwłóczyć je po świecie, to ani moralne, ani uczciwe.”
W naszej szkole również została zaprezentowana "Moralność pani Dulskiej". W postaci dramatu wcielili się uczniowie klasy VII A, którzy bardzo wiarygodnie przedstawili kilka wybranych z utworu scen. Zebrani na sali uczniowie mogli sami ocenić nie tylko postawy bohaterów, ale również walory prezentowanego dzieła. Na koniec spotkania pani Dyrektor Teresa Kubasik również przeczytała uczniom fragment utworu.
Czy akcja „Narodowe Czytanie” przyczyni się do wzrostu czytelnictwa i pogłębienia refleksji nad utworami literackimi, to zależy od nas wszystkich – ludzi, którzy posiadając umiejętność czytania, wolą ćwiczyć umiejętność klikania...
I.Ś.
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.