Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

niego@onet.pl

32 67 295 26

Aktualności

200-lecie szkoły

 

 

       Szkoła w Niegowonicach obchodzi wyjątkowy jubileusz 200 lat istnienia. 31 maja i 1 czerwca odbyły się uroczystości uświetniające tę niezwykłą okoliczność.

       Już od rana w piątek 31 maja czuć było odświętną atmosferę. Nauczyciele i obsługa szkoły od wczesnych godzin porannych krzątali się, aby sprawdzić, czy wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Uczniowie robili ostatnie próby, sprawdzali czy wszystko jest przygotowane. Dyrekcja szkoły czekała na pierwszych gości. A tychże mieliśmy naprawdę znakomitych, włącznie z Wójtem Gminy Jabłonka – panem Antonim Karlakiem z małżonką. Poza tym w nasze skromne progi zawitali tacy goście jak posłanki na Sejm RP, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Łaz, Burmistrz Łaz, córka Antoniego Goraja – pani Halina Burdzińska, wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach, kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia, dyrektorzy Szkół, Przedszkoli Publicznych i Niepublicznych z Gminy Łazy, przewodnicząca Rady Rodziców w Niegowonicach, sołtys Niegowonic, sołtys Niegowoniczek, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Niegowonicach, komendant Gminny i Prezes Zarządu OSP w Niegowonicach, byli dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy szkoły i przedszkola oraz wielu, wielu innych, zacnych gości.

     O godzinie 9.30 cała społeczność szkolna wyruszyła w uroczystym przemarszu do kościoła w Niegowonicach, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczęła się Msza Święta celebrowana przez proboszcza tutejszej parafii – ks. Artura Przybyłko w koncelebrze z ks. Romanem Bąbskim oraz ojcem Aurelianem Guzikiem. Oprawą muzyczną i liturgiczną Mszy zajęły się dzieci ze szkoły. Ministranci służyli przy ołtarzu, młodzież czytała Liturgię Słowa oraz modlitwę powszechną, zespół muzyczny pięknie śpiewał na głosy pieśni liturgiczne. Po zakończonej Mszy wszyscy wrócili do szkoły na uroczystą akademię przygotowaną przez uczniów. Przedstawiono w niej wydarzenia od powstania szkoły, poprzez dwudziestolecie międzywojenne, II wojnę światową, PRL, aż do czasów współczesnych. Kwestie mówione były obficie przeplatane muzyką wokalną i instrumentalną, tańcami i prezentacjami.

     Po akademii nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie przez tutejszego proboszcza tablicy pamiątkowej oraz uroczyste otwarcie biblioteki szkolnej, która została wyremontowana i przystosowana do najnowszych standardów. Następnie zaproszeni goście oraz wszystkie inne osoby, które przybyły na uroczystości, zaproszone zostały do zwiedzania szkoły. Można było wejść do każdej klasy i pracowni w naszej szkole. Po salach oprowadzali oddelegowani do tych celów uczniowie. Szkoła wzbudziła ogólny zachwyt, bo jest placówką wyjątkowo zadbaną i pięknie udekorowaną.

     Następnego dnia, w sobotę 1 czerwca, odbył się festyn, na którym bawili się zaproszeni goście, dzieci, młodzież i rodzice. Program artystyczny był wyjątkowo bogaty – dla publiczności zagrała Orkiestra Dęta z Niegowonic, zaśpiewał i zagrał Zespół Folklorystyczny Jura, Koło Gospodyń Wiejskich, zatańczył Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Niezapominajka”, zaprezentował swoją twórczość wybitny artysta – Grzegorz Seweryn, z którym zaśpiewała nasza absolwentka - Patrycja Gotfryd (która również wystąpiła na scenie jako solistka). Odkryciem okazał się występ taty ze swoimi dziećmi – Karolinką i Wiktorem - w zespole „Luks Mamilion”. Oczywiście zaprezentowały się również przedszkolaki i uczniowie ze szkoły. Cały program artystyczny był bardzo bogaty i trwał ponad 3 godziny. Dzieci między występami mogły bawić się na przeróżnych dmuchańcach, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Były lody, ciasta, smakołyki, pieczonki, wata cukrowa i mnóstwo, mnóstwo innych atrakcji. Po występach scenę objął DJ Patryk, który prowadził zabawę do późnych godzin nocnych. Pogoda była doskonała, więc cała sobotnia impreza udała się wyśmienicie!

     Najmocniej, z całego serca dziękujemy wszystkim sponsorom i rodzicom, którzy pomogli nam zorganizować te wyjątkowe dni. Bez pomocy i ogromnego wsparcia, które otrzymaliśmy niektóre wyzwania byłyby nieosiągalne. To wzajemna pomoc i współpraca pozwoliły tak pięknie i sprawnie zorganizować ten wyjątkowy jubileusz.

     To były niezwykłe obchody rocznicowe. Niczego nie brakło: było i dostojnie, i patriotycznie, i radośnie, czasami wzruszająco. Na pewno te wyjątkowe chwile zapiszą się w księgach na kolejne 200 lat!

                                                                                                                                          I.Ś

 

 

 

 

200 lat oświaty (Ilość zdjęć w galerii: 236)

18

CZE

2019

432

razy

czytano

84/191

Swiza

Logo serwisu.

Szkoła Podstawowa

im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia