Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

niego@onet.pl

32 67 295 26

Aktualności

Premiera filmu

       16 listopada 2016 roku zapisał się złotymi głoskami w historii Capital Films. To dzień, w którym odbyła się uroczysta premiera filmu "23 Dywizja" zrealizowanego przez byłych i obecnych uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Niegowonicach, we współpracy z kolegami i koleżankami z gminy Łazy. W powstanie filmu zaangażowało się ponad 40 młodych ludzi. Nasi wychowankowie już w ubiegłym roku kalendarzowym podjęli pracę nad realizacją tego zadania. Zaczęli od pisania scenariusza, co okazało się wyjątkowo trudne. Rozbieżności między opowieściami na temat wydarzeń z 1944 roku oraz brak źródeł, z których można byłoby czerpać informacje sprawiło, że napisanie scenariusza stało się nie lada wyzwaniem. Dopiero konsultacje z lokalnymi historykami pozwoliły stworzyć opowieść zakorzenioną w przeszłości, ale mocno sfabularyzowaną. "23 Dywizja" nie jest filmem historycznym, ściśle rekonstruującym zdarzenia z pacyfikacji Błojca. Pomaga jednak zrozumieć i utrwalić historię, która rozegrała się 16 czerwca 1944 roku. 

     Realizacja projektu filmowego trwała prawie 18 miesięcy. Trudności pojawiały się na każdym kroku: zepsuła się kamera i nie było środków finansowych na zakup nowej, jeden z głównych bohaterów zachorował na ospę i przez trzy tygodnie nie mógł pojawić się na planie, nie było mundurów niemieckich z czasów II wojny światowej, pojawiło się pytanie: gdzie kręcić sceny domowe? Współczesne domy zdecydowanie różnią się wystrojem od tych z czasów wojny. Również sprzęty codziennego użytku zmieniły swój wygląd. Jak to wszystko zdobyć? Na szczęście pojawili się cudowni ludzie, którzy udostępnili dwa malutkie domki, pamiętające czasy o których miał powstać film. Przeszkodą okazały się również warunki pogodowe: nie można było kręcić zdjęć, kiedy było zimno, ponieważ w udostępnionych domach nie ma już czynnych pieców, więc nie można było ich ogrzać. Jedynie lato sprzyjało mocno zintensyfikowanej pracy. Tak więc wszyscy, biorący udział przy realizacji filmu, spędzili całe wakacje na planie zdjęciowym.

     Był to czas ciężkiej, trudnej pracy, ale jednocześnie zawiązywania nowych przyjaźni, przygód i świetnej zabawy. Bo czymże innym jest nagrywanie filmu w nocy? Jedzenie kanapek z Nutellą i kiełbasą przez cały dzień? Kto może pochwalić się leżeniem w lesie na ziemi przez długi czas, przy współpracy z miliardem komarów, ponieważ daną scenę trzeba kilka razy powtórzyć? Kto wybiegał z płonącej stodoły pod czujnym okiem całego zastępu Straży Pożarnej? Komu wypadły drzwi wraz z ościeżnicą (no cóż, domki pamiętają dawne czasy...)? Kto inny, jak nie my, może opowiedzieć historię, kiedy w pełnej charakteryzacji do scen pobicia i postrzałów trzeba było wyskoczyć do sklepu i tam spotkać przerażone spojrzenia i pytania ludzi, co się stało?

     Capital Films już ma swoje miejsce na ziemi - tworzy własnymi środkami i możliwościami maleńkie studio nagrań w jednej z sal w szkole w Niegowonicach. Przygotowania do remontu ruszyły pełną parą. Są już materiały do wyciszenia i obicia ścian, zamówiony jest mikrofon i mikser, który bedzie opłacony ze środków uzyskanych na premierze. W drodze jest tabliczka z nazwą. Studio Filmowe rozwija się pełną parą. Warto dodać, że czekamy na nowych uczniów. Do współpracy zapraszamy wszystkich, którzy chcą spróbować czegoś ciekawego, a jednocześnie nie boją sie pracy, nowych wyzwań, ewentualnych potknięć i pomyłek (błędów nie popełnia tylko ten, co nic nie robi), potrafią godzić obowiązki z pasją. To naprawdę jest możliwe, a razem można zrobic zdecydowanie więcej!

                                                                                                                     Izabela Świtalska

23 Dywizja (Ilość zdjęć w galerii: 33)

24

LIS

2016

551

razy

czytano

144/185

Swiza

Logo serwisu.

Szkoła Podstawowa

im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia