Strona główna
piątek 23 sierpnia 2019
imieniny obchodzą: Róża

SPOSOBY UCZENIA SIĘ

Zanim usiądziesz do nauki, zastanów się, w jaki sposób najłatwiej przyswoić informacje.  Oto kilka istotnych czynników, które wpływają na skuteczność uczenia się.

OTOCZENIE

Kolor -  ciepłe barwy pomieszczenia dodają nam chęci do pracy i poprawiają nasze samopoczucie; zimne kolory uspokajają i neutralizują nagromadzony w nas nadmiar energii.

Porządek - zadbaj o porządek wokół siebie, to pozwoli lepiej się skupić i efektywniej przyswajać wiedzę.

Oświetlenie - łagodne dla oka światło wyraźnie zwiększy komfort czytania, tym samym pozwoli robić Ci to lepiej i szybciej.

Hałas – wycisz dźwięki pochodzące z zewnątrz /telefon, komputer/

Muzyka – może mieć dobry wpływ na koncentrację. Muzyka cicha, wolna i przyjemna dla ucha, np. dźwięki natury, Mozart, Bach pozytywnie wpływają na synchronizację półkul mózgowych.

Świeże powietrze - pamiętaj, by odpowiednio często wietrzyć pomieszczenie, w którym się uczysz.

Pora dnia - pora nauki jest sprawą indywidualną. Dla niektórych czasem najwyższego skupienia są poranki, dla innych wieczór.

Czas przeznaczony na naukę - długotrwałe uczenie się jest męczące i nie przynosi efektów. Po 1,5 godziny wysiłku koncentracja znacznie spada. Najbardziej efektywny dla mózgu układ to 30 minut nauki / 5 minut odpoczynku. Nie przeglądaj w tym czasie wiadomości na telefonie i Internecie, to nie sprzyja odpoczynkowi.

 Relaks - ucząc się, często zmieniaj pozycje ciała. Spacer z książką lub powtarzanie wiedzy podczas codziennych czynności są również bardzo pomocne. Pamiętaj o przerwach – wyjdź na dwór i pomyśl o czymś przyjemnym.

MOTYWACJA

Cel - przed rozpoczęciem nauki  wyznacz sobie cel, pozwala na lepsze zorganizowanie czasu. Może to być na przykład opracowanie rozdziału lub kilku tematów. Ucz się  sukcesywnie i skutecznie, a przyniesie ci to dobre korzyści, np. dobra ocena ze sprawdzianu.

Z czasem, gdy poznasz samego siebie, znajdziesz włąściwą metodę uczenia się, dowiesz się co ci przeszkadza, jakie błędy popełniasz i kiedy czujesz się na siłach, by się efektywnie uczyć.

ORGANIZACJA CZASU

Systematyka - wpływa ona na odpowiednie tempo dostarczania informacji i lepsze zapamiętywanie wyuczonych reguł czy treści.

Planowanie  -  rozplanuj sobie czas na poszczególne czynności podczas uczenia się, np.  30 minut czytania, 5 minut przerwy, 15 minut notowania zapamiętanych informacji na kartce i 20 minut powtórek.

TYPY OSOBOWOŚCI

Każdy z nas jest inny, dlatego ważne jest dostosowanie trybu nauki do typu osobowości, ale o tym w następnym artykule.

 

                                                                              Pedagog szkolny- Ewa Kaczyńska

 

Strona główna

Szkoła Podstawowa
im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach
ul. Szkolna 11, 42-454 Niegowonice
tel. sekret. (32) 67 29 526, e-mail: niego@onet.pl

BIP